Загуби за 88 млн. долара: Спонсориран от Безос спътник изчезна внезапно в Космоса

Некомерсиалният американски спътник MethaneSAT, изстрелян през март 2024 г. за наблюдение на емисиите на метан, престана да се свързва малко повече от година след като започна да работи в околоземна орбита.
Въпреки непланираното прекратяване на работата на апарата, събраните от него данни могат да помогнат в борбата с климатичните промени.
Космическият апарат MethaneSAT, разработен и експлоатиран от некомерсиалния фонд за защита на околната среда Environmental Defense Fund (EDF), беше изстрелян през март 2024 г. с помощта на ракета-носител Falcon 9 от SpaceX в рамките на полета Transporter-10.
Основното му предназначение е да търси източници на изтичане на метан по целия свят, особено тези, които се образуват в резултат на добив на нефт и газ.
Спътникът трябваше да събира съответните данни и да ги направи публично достъпни. На 20 юни обаче връзката със апарата внезапно прекъсна.
Въпреки всички опити да бъде възстановен контрола над него, EDF официално обяви загубата на апарата.
„След като разгледахме всички възможни варианти за възстановяване на връзката, тази сутрин разбрахме, че спътникът е загубил източника си на енергия и най-вероятно не подлежи на възстановяване. Инженерите провеждат задълбочено разследване. Очаква се това да отнеме известно време. Ще споделим информацията, което разберем“, се казва в съобщението на фонда.
От организацията подчертават, че изгубеният MethaneSAT е бил един от най-модерните спътници за проследяване на метан в Космоса.
Благодарение на него специалистите са успели да получат данни за разпределението и обемите на емисиите в районите на добив на нефт и газ.
По време на експлоатацията на апарата специалистите са имали възможност да тестват и бордовата апаратура. Както отбелязват в EDF, разработените специално за MethaneSAT усъвършенствани спектрометри надминаха всички очаквания, демонстрирайки безпрецедентна точност на измерванията.
Освен това, EDF разработи ефективен метод за интерпретация на резултатите от орбиталните измервания, който позволява да се изчисляват обемите на емисиите на метан по целия свят.
Такъв опит ще бъде полезен в бъдещи проекти, подчертават от фонда.
„Въпреки неприятната новина, усилията на MethaneSAT като цяло, както и нашата работа за намаляване на емисиите на метан, не свършват с това“, се казва в съобщението.
Метанът се счита за един от най-опасните парникови газове.
Въпреки че е невидим, неговите молекули задържат 20-30 пъти повече топлина от въглеродния диоксид.
Основните източници на емисии са добивът на изкопаеми горива и промишлените отпадъци.
Метанът се издига в тропосферата на Земята, на височина около 8-15 км, покривайки планетата.
Поради парниковия ефект може да се повиши глобалната температура, което води до промяна на климата на Земята, топене на полярните ледове, повишаване на нивото на морето.
MethaneSAT е създаден за независим контрол на тези емисии.
Той трябваше да предоставя данни, които биха могли да помогнат на правителствата на страните и на еколозите да следят реалната ситуация и по този начин да проверяват отчетите на нефтените и газовите компании.
„Спътникът MethaneSAT е специално разработен за ускоряване на намаляването на емисиите на метан чрез осигуряване на безпрецедентна прозрачност“, се казва в описанието на програмата.
Цената на апарата се оценява на 88 милиона долара. Очакваше се той да работи в орбита пет години. Реализацията на проекта беше подкрепена от фонда на Джеф Безос – Bezos Earth Fund, компаниите Google и BAE Systems, както и от Харвардския университет, Космическата агенция на Нова Зеландия и други организации.
EDF ще продължи да анализира събраните данни и планира да публикува нови карти на нефтените и газовите емисии в следващите месеци.
Организацията също така възнамерява да сътрудничи с международни партньори, включително участниците в Глобалното споразумение за метана (GMP), Хартата за декарбонизация на нефта и газа (OGDC) и други програми.
Основната цел е да се използват получените данни за практични мерки за защита на околната среда, включително да се допринесе за намаляване на емисиите на метан в световната нефтена и газова промишленост.