4 юли 2025 г. в 11:05 Последно: 4 юли 2025 г. в 08:50
Психолози от университета на Пенсилвания (САЩ) са установили в хода на едномесечно проучване, че проявяването на любов към другите ни кара да се чувстваме обичани.
Не става дума за нещо грандиозно, а за малки, но редовни изрази на грижа, пише в изследването, публикувано в сп. PLOS One.
В експеримента са участвали 52-ма души, които отговаряли на два прости въпроса шест пъти на ден: колко обичани се чувстват в момента и колко често са проявявали любов към другите от последното проучване.
Резултатите показват изненадваща закономерност: когато участниците демонстрират любов (изричат топли думи, прегръщат близки, помагат на някого), собственото им чувство „Аз съм обичан/а“ се увеличава значително.
Но когато хората получават любов, те не винаги се стремят да я „покажат в замяна“.
Особено важно е чувството „Аз съм обичан/обичана“ да трае по-дълго от спомените за собствените прояви на любов.
Това обяснява защо участниците, които са се чувствали обичани по-често, са оценявали живота си като по-успешен и по-щастлив като цяло.
Те се справят по-добре със стреса и чувстват повече удовлетворение и психологически комфорт.
Авторката на изследването, Зита Оравец, подчертава: „Няма нужда да чакаме специални поводи или да подготвяме грандиозни изненади. Малките, ежедневни изрази на любов – прегръдка преди да тръгнем за работа, топло послание през деня, предложение за помощ – са тези, които създават онзи положителен резонанс, който прави връзките ни по-силни, а нас – по-щастливи.“
Психолозите предлагат проста, но ефективна формула: колкото повече любов проявяваме, толкова по-щастливи ставаме.
Положителен ефект ще има, но не трябва да очаквате незабавен отговор.
Това откритие би могло да послужи като основа за нови психологически техники за подобряване на взаимоотношенията, борба със самотата и повишаване на цялостното удовлетворение от живота.