Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Сондата Parker се приближи до Слънцето на рекордно разстояние

7 юли 2025 г. в 09:30
Последно: 7 юли 2025 г. в 09:13

НАСА обяви успешното приключване на 24-ото близко приближаване на сондата Parker до звездата. Маневрата се състоя на 19 юни 2025 г.

За пореден път апаратът се приближи до Слънцето на рекордното разстояние от 6,2 млн. км. И разви максимална скорост от 687 000 км/ч, повтаряйки собствените си постижения, регистрирани през декември 2024 г. и март 2025 г.

Тази мисия беше последната в рамките на основния план на полета.

Апаратът обаче ще продължи да се върти около Слънцето и да събира данни поне до 2026 г. Т.е. до одобряване на по-нататъшна научна програма.

Жега, скорост и корона

В момента на най-голямо сближаване топлинният екран на апарата – уникален защитен щит от въглеродна пяна (Thermal Protection System) – издържа температура до 930 °C.

През цялото това време сондата се намираше извън зоната за връзка със Земята и работеше в автономен режим.

На 22 юни специалистите от Лабораторията по приложна физика на университета „Джонс Хопкинс“ (APL), където сондата беше разработена и сглобена, потвърдиха, че всички системи работят нормално.

От 14 до 24 юни научните инструменти на Parker изучават слънчевата корона, външната атмосфера на Слънцето.

Това е уникална възможност да се наблюдава слънчевия вятър и активността на звездата от минимално разстояние в периода на най-голямата ѝ активност, 11-годишният цикъл.

Значението на изследванията

Изследванията на слънчевия вятър, изригванията и короналните изхвърляния на маса са от ключово значение за прогнозирането на космическото време.

То може да повлияе на здравето на астронавтите, работата на спътниците, авиацията и енергийните системи на Земята.

„Сондата Parker е в отлично състояние. Тя ще продължи наблюденията си в период на намалена слънчева активност, което ще позволи да се проучи как се променя поведението на Слънцето и се формира хелиосферата“, отбелязва Арик Познер, куратор на мисията в НАСА.

За мисията

Parker Solar Probe е първата в историята мисия, която се потапя директно в атмосферата на Слънцето.

Тя стартира на 12 август 2018 г. в рамките на програмата на НАСА Living With a Star, насочена към изучаване на процесите, които оказват пряко влияние върху живота и технологиите на Земята.

Независимо от значителните бюджетни съкращения в НАСА, слънчевата сонда Parker Solar Probe остава под защитата на агенцията.

Програмата Living With a Star, част от която е тя, ще продължи да получава подкрепа, въпреки акцента върху „критично важните науки“ и съкращаването на финансирането на редица мисии, пише lookintospace.

Категории на статията:
Слънчева система