Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Безпрецедентно затопляне: Показаха от Космоса как се е променила температурата в Средиземно море

7 юли 2025 г. в 08:10
Последно: 7 юли 2025 г. в 08:10

Европейската космическа агенция публикува изображение на района на Средиземно море, направено от спътника Sentinel-3, част от системата за мониторинг на околната среда Copernicus.

Изображението е сбор от няколко снимки, направени от космическия апарат по време на пет орбитални прелитания над Средиземно море.

То показва колко интензивна е била горещата вълна в голяма част от Южна Европа и Северна Африка.

Поради значително по-високите от средните температури в региона са издадени предупреждения за опасност от пребиваване на открито, както и за възникване на горски пожари.

Най-засегнатите страни са Испания, Франция, Италия, Гърция, Кипър и Алжир.

Уникалното в изображенията, направени от Sentinel-3, е, че са получени с помощта на радиометър, който показва температурата на земната и водната повърхност, а не на въздуха.

Устройството измерва топлинната енергия, излъчвана от нагрята планета.

Това е много полезно за някои приложни и изследователски цели.

Стойностите обикновено са по-високи от традиционно измерваната температура на въздуха.

Степента на нагряване на повърхността определя риска от пожари, но дава и препоръки за селскостопанския сектор, който страда по време на подобни горещи вълни.

Данните се използват и за прогнозиране на местни метеорологични явления. А също така и за оценка на това как определени релефни характеристики влияят върху допълнителното нагряване или охлаждане на дадена област.

Снимката на Средиземно море изглежда особено любопитна.

На повърхността му могат да бъдат видяни многокилометрови потоци от по-топла и по-хладна вода.

Прави впечатление, че Тиренско море е най-горещото, а Егейско море е най-студеното.

Тази необичайна топлина е причинена от т.нар. термален купол, застанал над Западна Европа. Той задържа горещ и сух въздух в определена зона, повишавайки температурата.

Подобни куполи се движат доста бавно. Освен това, докато се движи на изток, явлението привлича допълнителен поток от горещ въздух от Северна Африка. Това изостря екстремните горещини в региона.

Категории на статията:
Климат