Рядко метеорологично явление обърка работата на един от най-големите телескопи

Рядко метеорологично явление, случило наскоро телескопа ALMA, един от най-мощните радиоастрономически инструменти на Земята.
Снежна буря удари южноамериканската пустиня Атакама.
Самото събитие е доста рядко и нямаше да привлече много внимание, ако не беше довело до изключването на субмилиметровия телескоп ALMA.
Той е един от най-мощните инструменти на Земята за изучаване на небето в радиодиапазон. Състои се от 66 отделни антени, които работят като една.
Причината ALMA да се намира в Атакама е именно нейният климат.
Валежи падат няколко пъти в годината, а небето е изключително ясно, тъй като се намира на надморска височина от около 5104 м в района на Антофагаста в Чили, където обикновено има максимум три снеговалежа годишно.
Метеорологична аномалия?
Сняг пада в Андите два пъти годишно: през февруари, когато влажни въздушни маси от горещото лятно слънце на Амазонка се издигат от изток, и през юни-август от запад, от Тихия океан. По това време в Южното полукълбо царува зима.
Така че, снеговалежът всъщност се е случил точно когато е трябвало да се случи. Друг е въпросът, че е бил в по-сериозен мащаб.
Снеговалежите тази седмица бяха причинени от необичайна атмосферна нестабилност, засегнала Северно Чили.
Чилийската метеорологична агенция издаде предупреждение за сняг и вятър, тъй като „студен фронт“ преминава през региона, съобщи метеорологът Елио Бруфорт.
„Издадохме предупреждение за вятър за региона Антофагаста и районите по-на север, с пориви от 80 до 100 км/ч“, каза Бруфорт пред местните медии.
Това явление беше съпроводено с обилни валежи по- на север. Това доведе до преливане на реката и повреди по няколко сгради. Беше наредено училищата да затворят, а също така беше съобщено за прекъсвания в електрозахранването и свлачища, пише Space.com.
В момента няма съобщения за жертви. Събития от такъв мащаб не са били наблюдавани от почти десет години.