Технологичен напредък: Къщите на Марс могат да бъдат построени от този материал

Учени са доказали, че биопластмасите, получени от водорасли, биха могли да се превърнат в основа за жилища извън Земята.
Експерти са построили съд от биопластмаси и са отгледали в него истински водорасли. Това е направено в условия, близки до атмосферата на Марс.
Оказва се, че материалът надеждно защитава растенията от агресивната среда.
Може би след десетилетия тази технология ще бъде използвана за строежа на марсиански селища.
Експериментът е проведен в лаборатория в Училището по инженерство и приложни науки „Джон А. Полсън“ към Харвардския университет.
Екипът, ръководен от професор Робин Уърдсуърт, имал проста идея: защо да транспортират материали от Земята, за да се изградят колонии на Марс, когато те могат да бъдат произведени локално?
Учените са решили да използват живи организми, за да построят жилища, които могат да се регенерират чрез постоянното производство на суровини.
За начало специалистите отпечатали малък съд от биопластмаса на базата на полимлечна киселина. Този материал може да се получи от различни растения, като царевица и захарна тръстика. Изследователите са го произвели от водорасли.
Вътре в съда те засадили зелени водорасли от вида Dunaliella tertiolecta. И са пресъздали условия, подобни на тези на Марс.
Материалът се оказал подходящ. Пропуска светлина, но блокира ултравиолетовата радиация, създава необходимото налягане и поддържа водата в течно състояние.
Налягането на Марс е около 600 паскала. Това е 100 пъти по-ниско отколкото на Земята. При такива условия повечето живи организми умират и водата не може да остане течна за дълго време.
Учените обаче създали структура, която позволила налягането вътре в съда да се поддържа на ниво, нужно за живот.
Изследователите смятат, че това е доказателство, че идеята може да бъде реализирана в реални условия.
Такива материали ще помогнат за изграждането на затворена екосистема: биопластмасата създава условия за растеж на водорасли, а водораслите осигуряват суровини за нова биопластмаса.
Същият екип преди това е изследвал друг метод за тераформиране, за да симулира условията на Марс. Използвани са били тънки листове аерогел на силициева основа, за да се симулира парников ефект и да се затопли почвата.
Сега учените искат да комбинират двете технологии.
Те планират да тестват създаденото във вакуумни условия, за да видят дали са подходящи за Луната и дълбокия Космос.
Според авторите, тази технология би могла да бъде полезна не само в Космоса. Може да се приложи и на Земята. Тук е още по-лесно да се строят екологични сгради с водорасли.
Проучването ще бъде публикувано в списание Science Advances. В проекта участват експерти от Харвард, Университета в Единбург и други изследователски центрове.