Китай публикува първите космически снимки на Земята и Луната от спътника Tianwen-2

Китайската междупланетна сонда Tianwen-2, изпратена към астероид близо до Земята, успешно предаде на Земята първите си изображения, направени в открития Космос.
Изображенията бяха публикувани на 1 юли от Китайската национална космическа администрация (CNSA) и отбелязаха важен технически етап за мисията.
Цветното изображение на Земята е направено на 30 май в 13:00 часа пекинско време с помощта на сензора за тесен ъгъл на навигация (ANAC). Той е получено от разстояние около 590 000 км, след което е обработено и калибрирано.
Монохромното изображение на Луната е направено два часа по-късно, в 15:00 часа на същия ден.
Към момента на публикуване на изображенията, Tianwen-2 е бил на повече от 12 милиона километра от Земята и е работил успешно повече от 33 дни.
Първите изображения потвърдиха правилната работа на навигационното оборудване, стабилната комуникация със Земята и готовността на сензорите за сложни маневри за насочване и кацане.
Tianwen-2 е втората междупланетна мисия на Китай, чиято основна цел е да събере проби от близкия до Земята астероид Камоалева (2016 HO3) и след това да ги върне на Земята.
След това космическият апарат ще продължи полета си до кометата 311P/PANSTARRS, за да проведе научно изследване на нея.
Космическият кораб беше изстрелян на 28 май 2025 г. с помощта на ракета Long March 3B/E.
Очаква се тази мисия, уникална в историята на китайските и световните космически изследвания, да продължи около 10 години.

Периодът за събиране на проби от астероида е приблизително 2026–2027 г.
Мисията подчертава нарастващата амбиция на космическата програма на Китай и нейния принос за изследването на Слънчевата система.