ЕКА избира пет компании за участие в European Launcher Challenge

Европейската космическа агенция (ЕКА) обяви предварителния подбор на пет частни компании за следващия етап от European Launcher Challenge – състезание за разработване на нови европейски ракети-носители.
Списъкът с финалисти включва: Isar Aerospace (Германия); Ракетна фабрика Аугсбург (Германия); PLD Space (Испания); MaiaSpace (Франция); Орбекс (Великобритания).
Изборът се проведе измежду 12 предложения, подадени след публикуването на официалната покана за предложения на EКA през март 2025 г.
Обявяването на финалистите дойде няколко седмици след Парижкото авиошоу, където EКA за първи път обяви конкурса публично.
Основните критерии за оценка бяха техническата зрялост на решенията, бизнес устойчивостта и осъществимостта на проектите, съответствието с институционалното търсене на EКА и спазването на правилата за обществени поръчки на агенцията.
Следващият етап включва преговори между избраните компании и участващите държави, в които те са регистрирани.
След тези консултации проектите ще бъдат финализирани за Министерския съвет на EКA (CM25), насрочен за края на 2025 г.
Тогава държавите ще вземат решения относно финансирането на своите национални кандидати.
След CM25, EКA ще обяви втора фаза на поканата, в която само предварително избраните компании ще могат да участват. Победителите ще получат договори в две области:
Компонент А: Мисии на ЕКА, които ще бъдат изстреляни през 2026–2030 г.
Компонент Б: Демонстрация на подобрени възможности, включително поне едно изпълнение.
За изпълнението на двата компонента, EКA е готова да отпусне до 169 милиона евро за всеки финалист.
European Launcher Challenge позволява на всяка страна свободно да реши дали да подкрепи собствената си компания или не. Това създава напрегната ситуация за страни като Германия, която има двама претенденти. На Берлин може да му се наложи да избира.
European Launcher Challenge е важна стъпка към разработването на нови независими европейски ракети, включително за търговския и правителствения сегмент.
Конкуренцията идва на фона на нарастващата конкуренция на световния пазар за изстрелвания, доминиран от играчи като SpaceX и Rocket Lab.