Междузвездната комета 3I/ATLAS може да се окаже по-стара от Слънчевата система

Мистериозната междузвездна комета 3I/ATLAS може би е най-старата комета, наблюдавана някога.
Появиха се предположения, че е по-стара с около 3 милиарда години от Слънчевата система.
3I/ATLAS беше открита в началото на юли.
Тя стана едва третият потвърден обект в историята, пристигнал в Слънчевата система от междузвездното пространство.
Кометата ще премине перихелий на 29 октомври 2025 г., след което ще започне да се отдалечава от Слънцето.
За разлика от двата предишни междузвездни обекта, които са влезли в нашата Слънчева система от другаде в Космоса, 3I/ATLAS изглежда се движи през галактиката по траектория, която предполага, че е възникнала от „дебелия диск“ на Млечния път.
Това е името, дадено на струпванията от древни звезди, които обикалят над и под тънката равнина, където се намират Слънцето и повечето звезди.
Това отваря една много интересна възможност.
Според астрономи от университета в Оксфорд съществува доста голяма вероятност (оценена на две към три) 3I/ATLAS да е значително по-стара от нашата Слънчева система.
Статистическият анализ показва, че вероятно се е образувала около стара звезда с „дебел диск“ и може да е на 7,5 милиарда години или повече.
По този начин 3I/ATLAS се различава коренно от кометите от нашата Слънчева система, чиято възраст не надвишава 4,5 милиарда години.
Според учените, 3I/ATLAS е богата на воден лед.
Приближавайки се към Слънцето, неговата светлина ще нагрее повърхността на кометата и ще предизвика сублимация на материята. Това ще доведе до образуването на светеща опашка.
Ако резултатите от изследването бъдат потвърдени, може да се окаже, че с помощта на телескопите от следващо поколение, човечеството тепърва ще открива повече нови междузвездни обекти.
Това би могло да даде и информация за ролята, която древните междузвездни комети играят при раждането на звезди и планети в галактиката, пише Phys.org.