Устройство произвежда вода, кислород и гориво от лунна почва

Отдавна е известно, че лунните скали съдържат значителни количества вода. Предложените методи за извличане на ресурси от лунния реголит обаче изискват сложни и енергоемки процеси.
Китайски учени са изградили сравнително прост реактор, захранван със слънчева енергия. Той може да произвежда полезни ресурси от реголит и въглеродния диоксид, издишван от астронавтите.
В експериментите са използвани проби, събрани от китайската мисия Chang’е-5 , както и симулирана лунна почва от земни скали.
Каква е технологията?
Светлината и топлината от Слънцето първо извличат вода от лунната почва. След това почвата действа като катализатор за реакцията между CO₂ и вода, произвеждайки въглероден оксид, кислород и водород, които могат да се използват като гориво.
Лунната почва съдържа много минерали, които биха могли да участват в реакцията. Но илменитът работи най-добре като катализатор, казва химикът Лу Уанг от Китайския университет в Хонконг.
„Химичният механизъм на реакцията е много интересен и полезен и има потенциални приложения за получаване на ключови ресурси на Луната. За да се разбере дали този процес ще бъде наистина практичен, осъществим и мащабируем за използване на Луната, е необходимо да се отговори на няколко оставащи въпроса и да се проведат допълнителни изследвания“, казва Хайхуей Джой Дзян от университета в Сидни.
Уанг признава, че мащабирането на процеса за производство на достатъчно вода, кислород и гориво за лунна база би било огромно предизвикателство.
„Екстремните условия на Луната създават уникални предизвикателства, включително екстремни температурни промени, ултрависок вакуум, интензивна слънчева радиация и ниска гравитация. Освен това, хетерогенността на лунната почва и ограничените ресурси от CO₂ също са сериозни пречки за техническото внедряване“, посочва още експертът.
Въпреки ограниченията обаче, благодарение на безплатната слънчева енергия и липсата на нужда от скъпа доставка на ресурси от Земята, технологията значително ще улесни живота на бъдещите покорители на Луната, уверени са учените.
Разработката е описана в списание Joule.