Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Нова мисия на НАСА ще пази Земята

20 юли 2025 г. в 08:48
Последно: 20 юли 2025 г. в 08:48

Нова мисия, която ще стартира в ниска орбита около Земята, ще проучва магнитните бури около Земята и ще се опита да ни даде повече информация за това как те влияят на атмосферата и спътниците.

Мисията на НАСА Tandem Reconnection and Cusp Electrodynamics Reconnaissance Satellites, или TRACERS, представлява двойка спътници, които ще летят в слънчево-синхронна орбита.

Те винаги ще бъдат над осветената страна на Земята – и ще преминават през полярните върхове.

Когато приток от частици от слънчев вятър се удари в магнитосферата на Земята, те могат да претоварят магнитните линии. Това води до тяхното разкъсване и след това повторно свързване.

Магнитното присъединяване, както се нарича този процес, може да освободи енергия, която ускорява заредените частици надолу по фуниевидните върхове и в нашата атмосфера, където те се сблъскват с молекули. А ако слънчевата буря е достатъчно силна, генерират полярни сияния.

Когато програмата TRACERS стартира, тя ще се опита да научи повече за процеса на магнитно присъединяване. И за това как космическото време влияе на нашата планета.

„Това, което ще научим от TRACERS, е от решаващо значение за разбирането и в крайна сметка за прогнозирането на това как енергията от Слънцето влияе не само на Земята, но и на нашите космически и наземни активи“, коментира Джо Уестлейк, директор на отдела по хелиофизика на НАСА.

Исторически погледнато, проблемът при изучаването на магнитното присъединяване е, че когато спътник преминава през зоната на присъединяване и записва данни, той вижда само моментна снимка.

След това, около 90 минути по-късно, при следващата си орбита, той прави друга моментна снимка.

В това време обаче зоната може да се е променила, но от тези няколко моментни снимки не е възможно да се разбере защо е различна.

Причината може да е, че самата система се променя или че процесът на магнитно присъединяване между слънчевия вятър и магнитосферата на Земята се движи.

„Това са фундаментални неща, които трябва да знаем“, казва главният изследовател на TRACERS, Дейвид Майлс от университета на Айова.

Ето защо програмата TRACERS е толкова важна. Тя се състои от два спътника, които работят в тандем, а не е самотен магнитен изследовател.

„Те ще се следват един друг на много близко разстояние“, каза Майлс. И ще ни предоставят последователни измервания.

Заедно, двете космически сонди ще измерват силата на магнитното и електрическото поле, където се случва магнитно присъединяване.

Както и какво правят местните йони и електрони, уловени в магнитосферата.

„TRACERS ще проучва как излъчването на Слънцето се свързва с пространството близо до Земята“, казва Майлс.

„Това, което искаме да разберем, е как се променя връзката между тези системи в пространството и във времето.“

TRACERS няма да бъде сама и ще може да работи с други вече действащи мисии, като например Magnetospheric Multiscale Mission (MMM) на НАСА, която изучава присъединяването от по-далечни разстояния.

TRACERS, чиято стойност е 170 милиона долара, ще бъде изстреляна не по-рано от края на юли с ракета SpaceX Falcon 9.

Отговорите, които TRACERS може да даде ще позволят на учените да защитят по-добре критичната инфраструктура при слънчеви бури.

„Това ще ни помогне да запазим нашия начин на живот на Земята“, казва Уестлейк.

Категории на статията:
Орбита