Hubble снима галактика със свръхнова в съзвездието Хидра

Астрономите, работещи с обсерваторията Hubble, споделиха ново изображение на далечен космически обект. Този път телескопът снима галактиката NGC 3285B.
NGC 3285B е спирална галактика, разположена на разстояние 137 милиона светлинни години от Земята в посока към южното съзвездие Хидра.
Снимката показва разпръснати по диска ѝ сини облаци от газ, където в момента се образуват нови звезди и осветяват газа около себе си.
Ядрото на галактиката е голямо и свети ярко със златист цвят, а спиралните ръкави имат по-блед и слаб червеникав оттенък.
Съзвездието Хидра е интересно с това, че има най-голямата площ от всички 88 съвременни съзвездия.
То е и най-дългото съзвездие, простиращо се на 100 градуса по небето. За да се пресече Хидра от единия край до другия, биха били необходими почти 200 пълни Луни, разположени една до друга.
NGC 3285B е част от клъстъра Хидра I, който е едно от най-големите струпвания на галактики в близката Вселена.
НАСА показа нови гледки към красивата галактика Андромеда.
Клъстърът Хидра I се държи от две гигантски елиптични галактики в центъра му.
Всяка от тях има диаметър около 150 хиляди светлинни години. Това ги прави с около 50% по-големи от нашата родната галактика – Млечен път.
Що се отнася до NGC 3285B, тя се намира в покрайнините на своя клъстър, далеч от масивните галактики в центъра.
Тази галактика привлече вниманието на астрономите с това, че през 2023 г. в нея избухна свръхнова от тип Ia.
Такива събития се случват, когато бяло джудже преминава теоретично възможната граница на масата и избухва, като за кратък момент започва да свети 5 милиарда пъти по-ярко от Слънцето.
Hubble е направил снимка на NGC 3285B в рамките на програма, чиято цел е да проучи 100 свръхнови от тип Ia.
Тази програма ще помогне да се уточнят измерванията на космическите разстояния, базирани на наблюденията на свръхнови от тип Ia.