Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Археолози откриха гробницата на един от ключовите владетели на маите

28 юли 2025 г. в 09:40
Последно: 28 юли 2025 г. в 09:22

В джунглите на Белиз, на територията на най-големия древен град на маите, археолозите направиха откритие, което хвърля нова светлина върху историята на тази загадъчна цивилизация.

След десетилетия на търсене е открита гробница, принадлежаща на знакова фигура, стояща в основата на могъщата държава.

Какво крие 1700-годишната гробница на владетеля на маите

Археолози от Хюстънския университет, съпрузите Арлен и Даян Чейз, които са посветили повече от 40 години на изследване на древния град Каракол в Белиз, откриха гробницата на първия му владетел.

Погребението принадлежи на Те К’аб Чааку, основател на царската династия, който се възкачил на трона през 331 г. сл. Хр.

Неговата династия е управлявала около 460 години, пише 24 Канал, позовавайки се на Хюстънския университет.

Погребението, датирано около 350 г. сл. Хр., е било открито в основата на светилището на царското семейство.

Това е първата идентифицирана гробница на владетел, открита в Каракол, който в разцвета си през VII век сл. Хр. е наброявал над 100 хиляди жители.

Вътре в гробницата, чиито стени са били покрити с червен минерал циноброй, което е показало високия статус на починалия, учените са открили многобройни артефакти.

Сред тях са 11 керамични съда, бижута от нефрит, миди от Тихия океан и издълбани костни тръби.

Особена ценност представлява рядката мозаична нефритна посмъртна маска, намерена в счупено състояние.

Някои съдове изобразяват владетеля с копие, бога на търговията Ек Чуаха и вързани пленници.

Анализът на скелетните останки показа, че ръстът на Те Каб Чаака е бил около 170 сантиметра и в момента на смъртта си той е бил в напреднала възраст, за което свидетелства пълната липса на зъби.

Тази находка дава представа за ранната политическа структура на маите и сочи към възможни редовни контакти на Каракол с далечния град Теотиуакан, разположен на повече от 1200 километра в централна Мексико.

Градовете очевидно са търгували, а също така са превземали ритуалните практики един на друг.

Учените са изчислили, че пътуването между Теотиуакан и Каракол с кола днес би отнело повече от 23 часа. Времето за пътуване пеша в една посока може да се оцени на около 153 дни.

Категории на статията:
Археология