Космосът стресира имунитета
Имунитетът отслабва в Космоса, са изяснили американски военни медици. В безтегловност с имунната система се случва същото, каквото и на Земята в условията на стрес. Специалистите разчитат, че космическите изследвания ще им помогнат да решат земния проблем с лечението на смъртоносно състояние.
На Конференцията по експериментална биология 2013 в Бостън група военни лекари от изследователския център на армията на САЩ във Форт Детрик, щата Мериленд, е представила резултатите от почти двегодишни изследвания на въздействието на безтегловността върху човешкия имунитет. През цялото това време те изучавали поведението на култури от човешки клетки, извършили пътешествие в Космоса заедно с четирима космонавти на борда на совалката „Атлантис” по време на последното й пътуване към МКС и подложени на атаката на патогени. Изследователите твърдят, че резултатите им могат да помогнат в разработването на нови методи за лечение на септичен шок.
В Космоса костите стават чупливи, зрението отслабва, отслабва и имунитетът. Това е забелязано от учените, откакто хората са започнали да провеждат в Космоса повече от два месеца. Фактически космонавтите се връщали болни на Земята, но скоро имунната им система се възстановявала. Учените обръщали особено внимание на това, а сега, когато става дума за далечни космически полети, се заели още по-сериозно с изучаването на този феномен. Преди два месеца изследователите от космическия център на НАСА в Хюстън обявили резултатите от изследването на 22-ма астронавти, провели по шест месеца на МКС.
По време на пребиваването им в Космоса при всички било отбелязано постоянно спадане на имунитета, намалявала концентрацията на Т-лимфоцитите и способността им да изработват интерлейкин-2, един от главните медиатори на възпаленията и имунитета.
Трудно е да се установи защо имунитетът в Космоса спада, тъй като едновременно са задействани много неблагоприятни фактори – на първо място постоянната радиация, продължителната изолация, безтегловността, нарушението на циркадния ритъм и постоянния физиологичен стрес.
Изследователите от Форт Детрик поставили на борда на „Атлантис” в деня на последния му старт контейнер с култури от ендотелни клетки (клетки от вътрешната повърхност на кръвоносните съдове). Те престояли в безтегловност шест дни, след което към тях бил добавен токсин липополизахарид (ЛПЗ), играещ централна роля в развитието на сепсис. Токсинът влиза в състава на обвивката на т.нар. грамотрицателни бактерии, той влошава заздравяването на рани и позволява на бактериите да предизвикат силно възпаление и след това септичен шок. Главната цел на цялата тази операция била да се изучи сложната молекулярна каскада на събитията, протичащи в ендотелните клетки на човека в отговор на появата на ЛПЗ. Едновременно същото се провеждало с контролни култури в условията на земната гравитация.
Според учените при добавянето на токсина клетките се държали ненормално и не организирали добре имунен отговор. „Те бяха толкова заети да се справят с новата за тях гравитационна ситуация, че почти загубиха битката срещу пришълците.”
Това било донякъде очаквано, но поведението на клетките напомнило на специалистите нещо, което вече били виждали. Преди известно време същият екип медици изучавали поведението на имунната система на рейнджъри (специални части, изпълняващи разузнавателни и диверсионни функции). Те взели проби кръв от войниците преди, по време на и след интензивни тренировки и начинът, по който имунната система реагирала на случващото се, много напомнял на борбата й с ЛПЗ в условията на безтегловност.
Безтегловността и стресът се оказали свързани на молекулярно ниво.
Така или иначе клетките, попаднали в условията на Космоса, частично загубили способността си да организират имунен отговор на инвазията на патогените. Освен това микрогравитацията изменила темпа на растеж на кръвоносните съдове и активирала гени, въвлечени в развитието на ревматоиден артрит, нарастването на тумори и зарастването на рани.
Колкото до септичния шок – главната цел на военните медици, то има огромен поток още необработени данни, в които според ръководителя на изследването Раши Хамамие се намира ключът към терапията на това много сериозно усложнение на инфекциозните заболявания, което се среща все по-често.
В земни условия имунитетът обикновено побеждава. В безтегловност силите са почти равни и тук може адаптационно да възникнат нови механизми на защита, които е възможно да наведат учените към нестандартни методи за лечение на това състояние.
Източник: Газета.ru