В Австралия наблюдават пръстеновидно слънчево затъмнение
Тази нощ в Австралия, на Соломоновите острови и тихоокеанските острови Кирибати ще може да се наблюдава пръстеновидно слънчево затъмнение. Луната ще закрие Слънцето 95%. Такова пръстеновидно слънчево затъмнение се смята за едно от най-красивите и редки.
За сравнение за сто години се случват средно 237 слънчеви затъмнения, от тях 63 са пълни и само 14 са пръстеновидни. Разликата в размера на лунната сянка върху повърхността на Земята се предизвиква от това, че орбитата на Луната не е кръгла, а елиптична и ако Луната е близо до апогея, не може да закрие напълно Слънцето.
Тъй като ще се виждат около 5% от повърхността на слънчевия диск, няма да е възможно наблюдаването на природния феномен без филтър, отбелязва Space.com. Затова любителите, които ще наблюдават затъмнението, трябва да използват филтри дори при максималното закриване на слънчевия диск от Луната. Затъмнението започва в 21,30 ч. по Гринуич (0,30 ч. българско време).
Затъмнението ще се наблюдава като частично от югоизточните части на Азия, Австралия и южните части на Тихия океан. Ивицата на централното пръстеновидно затъмнение започва в Северна Австралия, минава южно от Папуа-Нова Гвинея и продължава на североизток през Соломоновите острови и атолите Гилбърт (о-ви Тарауа, Бонки, Буанки). След тях минава северно от остров Хауланд, като променя посоката си на югоизток и завършва сред Тихия океан, уточнява НАО Рожен. Тъй като затъмнението няма да е видимо от България, желаещите може да го наблюдават онлайн на адрес events.slooh.com.
На 3 ноември ще наблюдаваме още по-рядко слънчево затъмнение – така нареченото хибридно затъмнение. То започва като пръстеновидно, но след това преминава в пълно, тъй като Луната по време на затъмнението се приближава към Земята.