Робот горила ще управлява космически кораби
Учените са създали робот маймуна, способна самостоятелно да се движи върху четирите си крайника във всички посоки – напред, назад и дори настрани. Проектът, над който в последните години се трудил екип инженери от Изследователския център за изкуствен интелект DFKI, се нарича iStruct.
Появата на робот животно вече не е сензация. По-рано инженерите от различни страни са създали робот гепард, робот богомолка, робот конче и други високотехнологични „зверове” и „насекоми”.
Този път източник на вдъхновение е станала маймуната. Освен това, ако се вгледаме, няма да е трудно да забележим, че iStruct се придвижва по-скоро като горила, отколкото като шимпанзе или която и да е друга маймуна. Инженерите се опитали максимално точно да повторят анатомията на животното, като му придадат познатия маниер на придвижване.
„Анатомията” на робота горила максимално точно повтаря естествения скелет на животното. Учените са го снабдили с гръбначен стълб, съединен към „костите на таза”, което осигурява на робота гъвкавост при придвижване. Всеки крайник е снабден със специални сензори, които реагират на структурата на повърхността, по която роботът се движи.
Новото в iStruct е тъкмо наличието на „гръбначен стълб”, благодарение на който механичната горила плавно се придвижва на четири лапи.
Опит да се създаде робот примат вече е правен през 2008 г. Даниъл Кюн е работил над проект, наречен Little Ape – „малка маймунка”. Още тогава роботът ходел на четири крака, буквално като животно. След това проектът бил закрит, Кюн започнал да се труди над iStruct, като внесъл някои модификации в първоначалната си идея.
На първо място било решено роботът да стане по-голям. Днес той тежи 18 килограм и има размери 66 x 43 x 75 сантиметра и 26 степени на свобода, осигурявани от двигатели.
Създаването на робота маймуна е част от мащабна програма на Немския център за авиация и космонавтика (DLR). Авторите на проекта още не са споделили конкретните му цели. Но iStruct се класифицира като „космически робот”. Тоест механичната горила е създадена, за да участва в бъдеще в космически мисии, изпълнявайки необходимите функции в условия, прекалено опасни за човека.
Роботите вероятно не само ще колонизират други планети и техните спътници, но и ще работят на космически кораби. Напълно е възможно да дойде ден, когато корабът към далечни планети ще се управлява от пилот робот.
В това отношение си струва да добавим, че първоначално, разбирайки, че една от първите мисии на iStruct ще бъде полет до Луната, немските учени разглеждали възможността за създаването на комбинация от ходещ робот и робот на колела. Но впоследствие се отказали от идеята с колелата. В хода на тестването на новото чудо на техниката инженерите „тренирали” робота да се движи по имитация на лунната повърхност.
Конструкцията, напомняща тяло на маймуна, има редица преимущества пред роботите на колела. Първо, изкуствените крайници осигуряват по-голяма стабилност на корпуса по време на придвижване по неравна повърхност. Второ, с наличието на „лапи” роботът може с лекота да се изправя след падане. Трето, ако му е необходимо да направи нещо с „ръце”, той може да застане на задните си крайници.
С нарасналия интерес на обществеността към повторното изследване на Луната робототехниците са разбрали, че е необходимо да създават роботи, способни да организират цяла колония на нашия естествен спътник. Необходимо е това да са не просто управляеми луноходи, изучаващи повърхността, а създания, притежаващи изкуствен интелект и способни да реагират на едни или други ситуации.
Затова една от главните задачи на глобалния проект по конструирането на роботи, подобни на животни, е създаването на механизъм, способен да реагира на измененията във външната среда.