AI позволява да „говорите с Бог“, предсказва времето и търси изоставени петролни кладенци
През последните години изкуственият интелект навлиза все повече в живота ни. Тези няколко примера обаче със сигурност ще ви изненадат.
В най-старата църква в Швейцария, в Люцерн, вярващите могат да общуват с AI Исус
Проектът за изкуствен интелект „Исус“ е разработен от екип учени от Университета за приложни науки и изкуства в Люцерн заедно с теолога на параклиса Марко Шмид. Енориашите влизат в кабината за изповед и взаимодействат с аватар на екрана на компютъра.
AI Jesus дава съвети въз основа на библейски текстове на повече от 100 езика. Посетителите могат да задават въпроси за любовта, задгробния живот, самотата, войната и съществуването на Бог.
Посетителите биват съветвани да не предоставят лична информация и признават, че взаимодействат с аватара на свой собствен риск.
Изследователи от Google DeepMind създадоха GenCast, програма за прогнозиране на времето с изкуствен интелект
Тя предсказва времето с 20% по-точно от прогнозата на ENS, Европейския център за средносрочни прогнози на времето (ECMWF), който се счита за световен лидер.
GenCast се учи от исторически данни, събрани между 1979 и 2018 г. Те включват скорост на вятъра, температура, налягане, влажност и десетки други променливи на различни височини.
Докато традиционното прогнозиране отнема часове работа на суперкомпютър с десетки хиляди процесори, GenCast го прави само за осем минути на един Google Cloud TPU чип, предназначен за машинно обучение.
В близко бъдеще се очаква GenCast да допълни традиционните прогнози, вместо да ги замени. Но дори и като спомагателен инструмент, той може да даде представа за бъдещи застудявания, горещи вълни и силни ветрове и да помогне на енергийните компании да предвидят колко енергия ще генерират от вятърни паркове.
Изкуственият интелект помага в търсенето на изоставени нефтени кладенци
Около 3,5 милиона петролни и газови кладенци са били разработени в Съединените щати от 1850-те години насам. В момента много от тях са изоставени, което представлява заплаха от замърсяване на въздуха и водата. Изследователи от Американското химическо общество са разработили модел на невронна мрежа за откриване на тези изоставени кладенци.
Моделът е обучен на 100 карти от серия четириъгълни карти на USGS, обхващащи период от 45 години. Алгоритъмът предвижда местоположението на кладенците с точност до 10 метра.
Моделът е обучен да разпознава характерния символ на нефтени и газови кладенци на карти. Учените са тествали ефективността му в хиляди обекти в Калифорния и Оклахома, където по време на тестването са открити 1301 потенциални кладенци.
Изследователите планират да комбинират изкуствен интелект с безпилотни летателни апарати, за да ускорят откриването и последващото запечатване на кладенци.
Изкуствен интелект помага на роботите да вземат решения в реално време
Екип от изследователи от Калифорнийския технологичен институт разработи алгоритъм за автономни роботи. Това е система за планиране и вземане на решения, която помага на роботите да определят най-добрите ходове за навигация в реалния свят.