Airbus тества два марсохода във Великобритания
Аерокосмическата корпорация Airbus, която получи пари от американското правителство, започна да тества в Обединеното кралство прототипи на всъдеходи, предназначени за експедиции до Луната и Марс.
Въпреки декларираните успехи на компанията, все още не е ясен крайният срок, в който роботизираните апарати ще бъдат напълно готови.
Корпорацията има две разработки.
Първата е възможно най-лекият четириколесен марсоход „Коуди”. Като цяло той има само роботизирана ръка и камери за ориентация в околното пространство. Според презентацията на компанията, „Коуди“ може да се използва както на спътника на Земята, така и на Марс.
Другият апарат – шестколесният „Чарли“ – беше направен в малко по-голям мащаб. Неговото окачване позволява да бъдат преодолявани препятствия, два пъти по-големи от диаметъра на колелото, без да засяда или да се обръща.
И двата марсохода в момента се тестват в Бедфордшир.
Инженерите изпробват способността на „Коуди“ да извлича скални проби с точност от 10 см с автоматичния си крайник, както и навигационната система „Чарли“, разработена за марсохода „Розалинд Франклин“. Последният трябва да лети за Червената планета през 2028 г., за да стане част от мащабния изследователски проект Exo-Mars.
Самият „Чарли“ вероятно ще отиде на Луната вместо на Марс.
„Луната е трамплин към Марс и марсоходите лесно могат да бъдат представени като част от „лунна екосистема“. Те биха могли да помогнат за транспортирането на товари до лунна база и да помогнат на астронавтите в ежедневните им дейности. И след това, след като докажем, че можем да направим подобен проект на Луната, можем да направим същото и на Марс“, казва Крис Дрейпър, програмен мениджър на марсоходите в Airbus, цитиран от „Гардиън“.