Близо сме до пробив в космическата ядрена енергия

Технологиите за космическа ядрена енергия и задвижване са готови за пробив след десетилетия на развитие, но тяхната комерсиализация ще изисква продължително участие на правителството. Това заяви Кристин Хюстън, президент на космическите задвижващи и енергийни системи в базираната в САЩ L3Harris Technologies, пише SpaceNews.
Според Хюстън, компанията, която оглавява, е напът да създаде ядрена централа, която ще произвежда топлинна и електрическа енергия.
„Тези решения могат да бъдат финализирани и готови за летене през следващите пет години“, казва още тя.
Хюстън припомни, че L3Harris Technologies продължава да работи по програмата Fission Surface Power (FSP). Според нея ядрените технологии са от особено значение за бъдещите мисии до Марс.
През юли 2023 г. изданието писа, че НАСА и Агенцията за напреднали проекти в областта на отбраната са избрали ядрен двигател, разработван от Lockheed Martin като част от проекта Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations (DRACO), за изстрелване в ниска околоземна орбита.
В същото време SpaceNews отбелязва, че НАСА трябва да продължи работата по програмата за ядрен реактор FSP, която се създава за по-късните лунни мисии Artemis.