Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Американски лекар, болен от ебола, се върна в САЩ

3 август 2014 г. в 14:36
Последно: 4 август 2014 г. в 06:24

Доктор Кен Брантли се заразил в Либерия, където заминал, за да помага на местните жители.

На 2 август в САЩ е върнат американският доктор Кент Брантли, който се заразил с ебола в Западна Африка. Както съобщават местните медии, той станал първият човек в историята, който САЩ ще лекуват от тази изключително заразна и най-често смъртоносна болест.

Специалистите от университета „Емори“ в Атланта ще се опитат да помогнат на 33-годишния си колега. Брантли е върнат в САЩ със специален самолет, оборудван с блок за изолация на заразно болни. Той е откаран в клиниката към университета със санитарен автомобил под полицейски ескорт. От линейката до вратите на болницата Брантли е успял да се придвижи сам – в защитен костюм, предпазващ от разпространение на инфекцията.

Треската ебола в Либерия заразила и американската гражданка Нанси Райтбол, която също помагала в грижата за болните. Тя също ще пристигне в клиниката към университета „Емори“ за лечение в близките няколко дни.

В Западна Африка продължава епидемията от треската ебола. По данни на СЗО броят на жертвите на това заболяване в Гвинея, Сиера Леоне и Либерия е над 730 души. Общият брой на потвърдените и възможни случаи на заразяване от началото на епидемията през февруари е надвишил 1300 души.

По-рано тази седмица центровете по контрол и профилактика на заболяванията в САЩ препоръчаха на американците да не посещават Гвинея, Сиера Леоне и Либерия без крайна необходимост поради опасност от зараза. Миналата сряда американският Корпус на мира взе решение да преустанови мисията си в тези три африкански страни и да евакуира 340 доброволци.

Еболата е тежка остра вирусна инфекция, съпровождана от хеморагична треска, силна слабост, мускулни болки, главоболие и болки в гърлото. Следват повръщане, диария, обрив, нарушение на функциите на бъбреците и черния дроб и в някои случаи – както вътрешни, така и външни кръвотечения. Инкубационният период (интервалът между инфектирането и проявата на симптомите) варира от 2 до 21 дни.

Вирусът на ебола.                                                                                       © NIAID

Смъртността в резултат на заболяване от ебола достига 90%. Засега не съществуват ефективни методи за лечение или ваксина. Местните лекари и работещите в африканските страни хуманитарни организации заявяват, че губят контрол над ситуацията поради недостиг на хора, препарати и оборудване. СЗО обяви, че е изпратила още 120 медицински работници в Западна Африка за борба с епидемията.

В същото време САЩ могат да изпитат ваксина срещу ебола върху хора чак през септември. Това обявиха официални представители на американската организация Национални институти за здравеопазване на САЩ. По думите им работата над медицинския препарат се провежда вече няколко години, той демонстрира положителни резултати при опити на примати.

Антъни Фози, директор на Националния институт по алергии и инфекциозни болести, базиран в гр. Бетезда (щата Мериленд), пояснява, че първите данни за ефективността на ваксината при нейното използване върху хора ще бъдат получени следващата година.

Тагове:
Категории на статията:
Синя луна