Американски учени работят за разширяване на възможностите на човешкия мозък
Експерти от Националната лаборатория Брукхейвън на Министерството на енергетиката на САЩ провеждат изследвания за интегрирането на изкуствения интелект с човешките когнитивни способности.
Те разработват революционната концепция за „екзокортекса“. Това е името, дадено на система с изкуствен интелект, предназначена да разшири възможностите на човешкия мозък.
Основната идея на проекта е да се създаде мост между човешкия ум и мрежа от AI агенти.
Всеки от тези агенти ще се специализира в специфични задачи, от анализ на научна литература до експериментални дейности и синтез на данни.
Изследователите са убедени, че взаимодействието на тези компоненти може значително да разшири когнитивните възможности.
Концепцията е описана подробно в Digital Discovery от Кевин Йегер, ръководител на групата за електронни наноматериали в Центъра за функционални наноматериали.
Екзокортексът, според него, е способен да активира научно вдъхновение и въображение.
Те са частично подпомогнати в това от така наречените AI „халюцинации“, които могат да бъдат полезни за подобряване на креативността.
За реализирането на проекта е необходимо да се разработи удобен вербален интерфейс за връзка човек-компютър.
„Предизвикателството е да превърнем това взаимодействие в естествено продължение на човешката мисъл“, казват експертите.
Необходими са допълнителни подобрения и в областта на AI, предимно по отношение на надеждността и ефективността на работа в тесни области.
Проектът все още е на идеен етап, но се развива.
Учените се надяват, че успешното му прилагане ще бъде нова стъпка към ефективното използване на различни физически, изчислителни и когнитивни системи в интелектуалната работа, съобщава Tech Xplore.