Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ето коя е възрастта, в която човешкото тяло старее рязко

28 юли 2025 г. в 15:50
Последно: 28 юли 2025 г. в 15:52

Китайски учени анализираха образци от различни тъкани на човешкото тяло и потвърдиха, че стареенето не протича линейно. В определена възраст процесът се ускорява.

Проследявайки промените в протеините в различни части на тялото в продължение на повече от 50 години, специалистите установили кога настъпва този преломен момент. И къде износването е най-силно изразено.

Известно е, че стареенето може да протича неравномерно, засягайки в различна степен системите и органите на човека.

Голяма група генетици и медици от Китай наскоро направи крачка напред в изучаването на темата.

Те са провели комплексен протеомен и хистологичен анализ на 516 образци от 13 вида човешки тъкани – от кръвоносни съдове, сърце и други вътрешни органи до кожа, мускули и кръв.

Образците са взети от 76 починали китайци на възраст между 14 и 68 години, загинали при нещастни случаи с черепно-мозъчни травми.

Статията с изследването е публикувана в списание „Cell“.

След като проучиха пълния списък с протеини във всеки от образците и проследиха промените им в различни периоди от живота, изследователите откриха възрастово повишаване на експресията на 48 протеинови съединения, свързани с болести.

Първите забележими промени са наблюдавани около 30-годишна възраст – в надбъбречната жлеза, която произвежда много важни хормони.

Най-съществените промени в протеините на различните тъкани обаче се проявяват между 45 и 55 години.

Учените стигнали до заключението, че преломният момент, след който стареенето се ускорява, е около 50-годишна възраст.

Най-чувствителни към възрастовото износване се оказват кръвоносните съдове. Особено аортата – основната артерия на организма, която разнася богатата на кислород кръв от сърцето.

Паралелно със това, съществена протеинова „пренастройка“ е наблюдавана и в панкреаса и далака. Вероятно тя отразява възрастовото влошаване на метаболитните и имунните функции.

Изследователите идентифицирали специфични „протеини на стареенето“, чието съдържание в тъканите се увеличава с възрастта.

С един от тях – протеин, наречен GAS6, чието ниво се повишава в аортата и кръвната плазма – са проведени допълнителни експерименти.

Опити с клетки от човешки кръвоносни съдове (ендотелни и гладкомускулни) и мишки показват, че въвеждането на GAS6 води до появата на признаци на ускорено стареене.

Предвид това, учените предполагат, че кръвоносните съдове не само сами страдат от възрастово износване. Но и чрез кръвта разпространяват свързани със стареенето молекули в организма.

Въпреки че китайските изследователи определят 50-годишната възраст като повратна точка, други учени посочват други възрастови граници, след които в човешкото тяло настъпват резки промени.

Например, група специалисти от Станфордския университет (САЩ), въз основа на резултатите от мащабно мултиомно профилиране на над сто души на възраст от 25 до 75 години, определят като критични две възрасти: около 44 години и 60 години.

Описано е и ускорено стареене около 80-годишна възраст.

Учените от Китай свързват различията с различните подходи, разглежданите извадки и видовете образци.

За окончателни заключения относно времето на преломните моменти в стареенето са необходими допълнителни изследвания.

Категории на статията:
Генетика