Археолози търсят следи от древни цивилизации с изкуствен интелект
Археолози все по-често използват сателитни технологии и изкуствен интелект (ИИ), за да изследват труднодостъпни райони.
Това помага за намирането на скрити археологически обекти, намиращи се в обширни райони, където традиционните методи не дават резултат, пише Arkeonews.
Екип от университета Халифа в Абу Даби е разработил усъвършенствана техника за претърсване на обширни райони на Арабския полуостров, които обхващат почти 650 000 кв. км.
Техният подход съчетава сателитни изображения с изкуствен интелект и радар със синтетична апертура (SAR). Целта е да бъдат открити археологически обекти под движещите се пустинни пясъци.
Методът позволява на изследователите да заобиколят предизвикателствата на наземното проучване в тази сурова среда, където пясъчните бури и дюните затрудняват работата.
SAR, която използва радиовълни за откриване на обекти, скрити под повърхности като пясък, лед или растителност, може да определи местоположението на потенциални обекти с точност до 50 см.
Получените в резултат на това 3D модели дават на археолозите по-ясна представа за това какво може да се крие под повърхността.
Изследователите работят в тясно сътрудничество с Dubai Culture, като провеждат наземни проучвания, които потвърждават сателитните данни.
Диана Франсис, един от водещите изследователи, се надява, че благодарение на този метод ще бъдат открити нови археологически обекти в отдалечени региони.
Въпреки че SAR и машинното обучение вече са били използвани поотделно в археологията, комбинираното им приложение е истински пробив.
Истинското изпитание за проекта ще настъпи, когато започнат разкопките в Сарук Ал-Хадид.
Екипът се надява да продължи да подобрява своя алгоритъм и планира да разшири използването му в други части на Арабския полуостров и Африка, пише Си Ен Ен.