„Артемида“ е спасена: Какво се случва с бюджета на НАСА

Тревожните опасения, че президентът на САЩ Доналд Тръмп може да прекрати лунната програма „Артемида“ и редица други важни научни проекти, изглеждат неоснователни.
Конгресът наскоро одобри законопроект за съгласуване на бюджета на НАСА, предлагащ да се отпуснат близо 10 милиарда долара за пилотираната космическа програма, включително разработването на още две ракети SLS.
Гласуването по Законопроект 1 за бюджетно съгласуване на H.R. се проведе в Камарата на представителите на 3 юли. 218 парламентаристи гласуваха „за“ него, 214 гласуваха „против“.
Преди това документът беше разгледан в Сената и в тази камара гласовете бяха разделени по равно (50 на 50): окончателното решение трябваше да бъде взето от вицепрезидента Дж. Д. Ванс.
Конгресмените обсъдиха актуализирана версия на законопроекта: една от основните му промени беше разпоредба, внесена от председателя на Комисията по търговия на Сената Тед Круз.
Той предложи да се отпуснат 9,995 милиарда долара на НАСА.
От тази сума се предлага 4,1 милиарда долара да бъдат изразходвани за закупуване на две допълнителни лунни ракети Space Launch System (SLS) за мисиите „Артемида IV“ и „Артемида V“.
За създаването на космическия кораб „Орион“ за „Артемида IV“ са отпуснати символични 20 милиона долара.
Предлага се да бъдат отпуснати още 2,6 милиарда долара за завършване на изграждането на лунната станция Lunar Gateway, която трябва да се превърне в трансферна база за по-нататъшни експедиции по лунната програма.
Законопроектът ще осигури 1,25 милиарда долара за попълване на оперативния бюджет на Международната космическа станция (МКС), което би помогнало за компенсиране на съкращенията в първоначалното искане.
325 милиона долара са отпуснати и за разработването на американски безпилотен космически кораб, който SpaceX разработва за НАСА.
Този кораб ще изпълнява функциите на последния етап от деорбитацията на МКС след завършване на службата ѝ.
Законопроектът предвижда и отпускането на 700 милиона долара за създаването на космическия кораб Mars Telecommunications Orbiter.
Той ще има роля както за програмата за връщане на проби от Марс (MSR), така и за бъдещи пилотирани мисии до Червената планета.

Припомняме, че в бюджетното искане за фискалната 2026 година се предлагаше програмата MSR да бъде премахната напълно.
Съоръженията на НАСА, които играят ключова роля в човешките космически полети – Космическият център Джонсън, Космическият център Кенеди, Космическият център Маршал, Заводът за сглобяване Мишуд и Космическият център Стенис – ще получат 1 милиард долара „за подобрения на инфраструктурата“.
След като законопроектът беше одобрен от Сената, Тед Круз заяви, че приемането му ще гарантира, че Съединените щати, а не Китай, ще бъдат първите, които ще достигнат Марс и ще се завърнат на Луната.
Откакто Доналд Тръмп встъпи в длъжност като президент, в правителствените организации на САЩ започнаха големи промени.
НАСА също е подложена на особен натиск: администрацията е преразгледала основните цели на космическата агенция и е съкратила значителен брой служители.