Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Астрофизици заснеха гама-лъчи от свръхмасивната черна дупка M87

14 декември 2024 г. в 18:35
Последно: 14 декември 2024 г. в 18:35

През 2019 г. първото изображение на черна дупка показа свръхгигант в центъра на галактиката M87, известна още като NGC 4486, в съзвездието Дева.

Тази черна дупка отново изненада учените: с тераелектронволтов гама лъч, излъчващ фотони милиарди пъти по-енергични от видимата светлина.

Това е първият път, когато такова интензивно изригване е наблюдавано от повече от десетилетие, което пък показва как частиците се ускоряват при екстремни условия в близост до черни дупки.

Яркото излъчване на високоенергийно лъчение значително надвишава енергиите, регистрирани от радиотелескопи в района на тази черна дупка.

Изригването е продължило около три дни и вероятно е възникнало в зона, по-малка от три светлинни дни или 24 милиарда километра.

Гама лъчите имат най-мощната енергия в електромагнитния спектър и произхождат от най-горещите и най-енергийни региони на Вселената.

Енергията на частиците се измерва в електронволта. Тераелектронволтите съответстват приблизително на енергията на движещ се комар. За частици, трилиони пъти по-малки, това е колосално количество.

Тъй като материята пада в черна дупка, тя образува акреционен диск, в който частиците се ускоряват. Някои се изхвърлят от интензивни магнитни полета от полярните региони на черната дупка. Този процес често води до внезапно освобождаване на енергия.

Гама лъчите не могат да проникнат през земната атмосфера. Преди около 70 години физиците откриха, че те могат да бъдат открити чрез наблюдение на вторична радиация, произведена при взаимодействие с атмосферата.

Проучването дава възможност да се види произходът на много високоенергийните гама лъчи по време на изригването и да се идентифицира мястото, където частиците, които съставляват изригването, се ускоряват. Резултатите могат да помогнат за разрешаването на дългогодишен дебат за произхода на космическите лъчи, открити на Земята.

Категории на статията:
Явления