Астрофотограф засне уникални кадри на „плазмен водопад“, бликащ от Слънцето
Последната слънчева буря, която бе наистина впечаляваща, бе „запечатана“ от известния астрофотограф Марк Джонстън. Благодарение на него ние можем да се насладим на един възхитително зрелищен катаклизъм.
Джонстън, който е вицепрезидент на Астрономическото общество на Финикс и дългогодишен официален сътрудник на НАСА, има сериозен опит в слънчевите наблюдения. И също така има изключителни попадения. Като слънчевата буря, която бушува в края на август, и по време на която протуберанси (огромни дъги от гореща плазма) се издигнаха един след друг над повърхността на Слънцето, достигайки на моменти почти рекордни размери.
Най-големият стълб от плазма достигна височина от над 160 хиляди километра.
„Заснех около 100 видеоклипа от 540 кадъра на интервали от 25 секунди, около час активност на Слънцето в реално време. Някои изображения са малко по-размазани от други, заради краткотрайни промени в атмосферните условия“, коментира Джонсън.
На 29 август по обяд видимостта е била идеална (както често се случва в безводната и пустинна Аризона, особено през лятото), така че след лека редакция кадрите са готови да бъдат представени на зрителите.