Астронавтите, останали на МКС за осем месеца, са готови да летят отново на Starliner

Въпреки сериозните проблеми, с които се сблъска космическият кораб Starliner по време на дебютния си полет с екипаж, астронавтите на НАСА – Бъч Уилмор и Сунита Уилямс, които станаха първия му екипаж, изразиха готовност отново да се качат на борда. Според тях Starliner притежава много предимства, които другите кораби нямат.
Космическият кораб Starliner стартира първия си полет с екипаж (CFT) през юни миналата година.
Той трябваше да достави двама астронавти на МКС и да ги върне на Земята осем дни по-късно. Въпреки това, по пътя корабът се натъкна на сериозни проблеми, които почти му попречиха да се скачи с МКС: беше открито изтичане на хелий и пет от 28-те двигателя на кораба отказаха (четири бяха рестартирани по-късно).
Starliner все пак успешно се скачи със станцията. Но по-нататъшното им завръщане у дома беше под голям въпрос. След много дискусии и поредица от наземни тестове НАСА и „Боинг“ решиха, че Starliner ще лети обратно в безпилотен режим.
Междувременно астронавтите трябваше да останат на МКС цели осем месеца. В крайна сметка те бяха включени в екипажа на Crew-9, който се върна на Земята през март на борда на космическия кораб Crew Dragon.
Разсъждавайки върху резултатите от принудителния си дълъг престой на МКС, Уилмор и Уилямс казаха, че са готови отново да летят със Starliner, ако им се предостави възможност.
„Това е страхотен космически кораб, той притежава много възможности, които други космически кораби нямат“, каза Уилямс на пресконференцията на 31 март.
По време на събитието астронавтите обсъдиха проблемите, с които Starliner се сблъска в орбита.
Те искат да продължат да участват в програмата на кораба. И отбелязаха, че НАСА и „Боинг“ са ангажирани с проекта, което им позволява да гледат с оптимизъм на бъдещето му.
„Ако успеем да разрешим няколко много важни проблема – с двигателите и хелиевата система, Starliner ще бъде готов за полет“, каза Уилмор, добавяйки, че „това няма да стане за една нощ“.