Астрономи откриха две екзопланети с размерите на Нептун
На по-малко от сто парсека от Земята бяха открити два нови свята в системата на субгигантска звезда.
Любопитното е, че те доста си приличат, най-вече по размер. Но те най-вероятно нямат нищо общо със Земята: те не само са твърде големи, за да бъдат скалисти, но също така се нагряват до повече от хиляда градуса по Келвин.
Новото откритие, подобно на стотици други преди него, беше направено с помощта на Transiting Exoplanet Survey Satellite или TESS, орбитален телескоп, проектиран специално за тази цел.
Към днешна дата инструментът е открил повече от 7300 кандидати за екзопланети (което е доста продуктивно за шест години работа). А броят на изследваните от него звезди е още по-удивителен – над 200 хиляди.
Новите планети са в орбита около звездата TOI-6054.
Това е субгигант от спектрален клас F, който е само малко по-масивен от Слънцето, но с 66% по-голям в диаметър.
След като бяха открити два транзитни сигнала в светлинната крива на тази звезда, разположена на 259 светлинни години от Земята, телескопът WIYN в пустинята на Аризона беше допълнително добавен към изследването. И той потвърди откриването на двата нови свята.
Планетите сами по себе си са достатъчно интересни.
Разположен по-близо до звездата, TOI-6054 b е 2,65 пъти по-голям от Земята по радиус и цели 12 пъти по-голям по маса.
TOI-6054 е още по-голям (около 2,81 радиуса на Земята), но е около една четвърт по-лек от съседа си.
И двете планети са доста горещи – съответно 1360 и 1144 градуса по Келвин. Това обаче не е изненадващо: разстоянието им до звездата е 0,077 и 0,11 астрономически единици.
Периодът на въртене на тези светове около звездата, както може да се предположи, също е доста кратък: 7,5 дни и 12,5 дни (което, разбира се, улесни откриването им).
Астрономите предполагат, че това са субнептуни, тъй като са твърде големи, за да имат скалиста (като Земята) структура.
Следователно те заемат междинна позиция между супер-Земите с обвивка от хелий и водород и водните светове без такава атмосфера.