Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Астрономи откриха нещо интересно в Андромеда

6 ноември 2024 г. в 10:14
Последно: 6 ноември 2024 г. в 10:14

Астрономи от Пекинския университет, използвайки многообектния оптичен спектроскопичен телескоп Large Sky Area (LAMOST), откриха около 300 кандидати за свръхгиганти в галактиките Андромеда и Триъгълник. Проучването е публикувано на сървъра за предпечат на arXiv.

Свръхгигантите са масивни еволюирали звезди, които са значително по-ярки и по-големи от звездите от главната последователност.

Изучаването на тези обекти помага да се разберат по-добре процесите на звездната еволюция, но наблюдението им е трудно заради тяхната отдалеченост и местоположение – в гъсти междузвездни облаци и двойни звездни системи.

За да идентифицира кандидатите, екипът е анализирал данни от десетото издание на астрономическото проучване LAMOST (DR10), което им позволи систематично да идентифицират звезди в галактиките Андромеда (Месие 31) и Триъгълник (Месие 33).

Използването на два независими критерия за избор гарантира висока надеждност на резултатите, особено за галактиката Андромеда.

В резултат на анализа са идентифицирани 199 свръхгиганта в галактиката Андромеда и 84 в галактиката Триъгълник.

Около 84 процента от кандидатите за Андромеда са преминали и двата критерия за подбор, потвърждавайки високата вероятност те да са истински свръхгиганти.

Сред звездите в Андромеда екипът е идентифицирал 134 жълти свръхгиганта (YSG), 62 сини свръхгиганта (BSG) и три червени свръхгиганта (RSG).

В Триъгълника учените са открили 53 YSG, 28 BSG и три RSG. Най-масивната звезда е свръхгигант в Андромеда, обозначен като LAMOST J0043+4124, чиято маса надвишава 40 пъти масата на Слънцето.

В изследването си авторите подчертават значимостта на събраните данни. Те представляват един от най-големите каталози на свръхгиганти M31 и M33, покриващи целия оптичен диапазон на дължината на вълната и служещи като важен ресурс за изследване на формирането на звезди и еволюцията на звездите при различни условия.

Категории на статията:
Вселена