Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Астрономи получиха най-дорото изображение на космическата „мрежа“

6 февруари 2025 г. в 18:59
Последно: 6 февруари 2025 г. в 18:59

Космическата мрежа е основната и най-голяма структура във Вселената, която се състои от огромни мрежи от взаимосвързани нишковидни структури.

Астрономите са уловили изображение с най-висока разделителна способност, правено някога на една нишка в космическата мрежа, която свързва две галактики в техните етапи на формиране.

Астрономите я видяха такава, какъвто е била около 2 милиарда години след Големия взрив, или преди около 11,8 милиарда години. Изследването е публикувано в списание Nature Astronomy, пише Phys.

Въпреки че тъмната материя е невидима за нас и може да бъде открита само чрез нейното гравитационно влияние върху обикновената материя, тя съставлява около 85% от цялата материя във Вселената и играе решаваща роля в оформянето на широкомащабната структура на Космоса.

Гравитационното влияние на тъмната материя държи галактиките заедно и образува космическа мрежа от взаимосвързани нишки от тъмна материя, междугалактически газ и галактики.

Най-ярките галактики се появяват в пресечните точки на нишките на космическата мрежа.

Едно от най-големите предизвикателства, пред които са изправени астрономите, изучаващи космическата мрежа, е, че междугалактическият газ може да бъде открит главно по това как абсорбира светлина от по-отдалечени обекти.

Авторите на изследването са използвали авангарден спектрограф MUSE на VLT, за да създадат най-доброто изображение до момента на нишка от космическата мрежа с дължина 3 милиона светлинни години, която свързва две галактики в процес на формиране.

Всяка от тези галактики съдържа централна свръхмасивна черна дупка.

Учените демонстрираха нов начин за изследване на нишките на космическата мрежа, който помага да се разбере повече за формирането на галактиките и еволюцията на Вселената.

Казват, че са открили за първи път границата между галактическия газ и газа в космическата мрежа, използвайки директни измервания.

Астрономите създадоха симулация на радиацията от нишките на космическата мрежа въз основа на текущия модел на еволюцията на Вселената. След като получиха новите данни, учените ги сравниха с резултатите от моделирането и установиха, че те са много сходни.

Сега учените събират допълнителни данни, за да открият повече подобни структури, което трябва да помогне да се получи пълна картина на разпределението на газа в космическата мрежа.

Категории на статията:
Вселена