Астрономи получиха уникално детайлно изображение на активно галактическо ядро
Екип от астрофизици от университета на Аризона и Института по астрономия „Макс Планк“ са получили най-детайлното инфрачервено изображение на активно галактическо ядро досега.
За ценното изображение не са помогнали Webb или Hubble, а интерферометърът на наземния Голям бинокулярен телескоп.
Големият бинокулярен телескоп, който започна работа през 2005 г., все още е един от най-големите оптични телескопи в света.
Основното му предимство са две основни параболични огледала с диаметър 8,4 метра, монтирани на обща опора (с междуосово разстояние 14,4 m).
Използвайки и двете, в желаната точка е възможно да се постигне разделителна способност, еквивалентна на едно 22-метрово огледало.
Обектът на наблюдение от страна на експертите е NGC 1068, една от най-близките активни галактики до Млечния път. А подробното ѝ изображение позволи на учените да проследят няколко процеса, протичащи в нея едновременно.
Например, ясно се вижда как яркият диск, заобикалящ сингулярността, изтласква кафяви облаци, състоящи се от космически прах. Този ефект се нарича „радиационно налягане“ и възниква, когато потокът от заредени частици е достатъчно плътен, за да „ускори“ буквално материята.
Наблюдава се и нещо странно: много области в центъра на NGC 1068 са твърде ярки – по-ярки, отколкото би трябвало да бъдат, ако бяха осветени само от акреционния диск.
Астрофизиците свързват този факт с наличието на радиоструя в галактиката, резултат от взаимодействието между излъчването на черната дупка и заобикалящата я среда.