Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Астрономи: В Космоса се наблюдава сливане на цели галактически купове

23 януари 2025 г. в 20:30
Последно: 23 януари 2025 г. в 17:56

В Космоса се наблюдава сливане на галактически купове, коментират експерти в статия. Съобщава се, че въпросният клъстер е PSZ2 G181.06+48.47, разположен приблизително на милиард и половина светлинни години от нас.

Той съдържа, според груби оценки, няколко десетки галактики с обща маса от 257 трилиона слънца, заемащи пространство с радиус по-малък от три и половина милиона светлинни години.

За сравнение, масата на нашата галактика Млечен път се оценява на стотици милиарди слънца и е отделена от най-близкия си голям съсед на около два и половина милиона светлинни години.

Според учените този сливащ се клъстер е един от най-нискомасовите и в същото време представлява рядък пример за драматичен сблъсък на цели групи галактики.

В телескопите зрелищното събитие се вижда като продълговата структура, в която се виждат два ярки обекта.

Те се намират на милион светлинни години един от друг, тоест два пъти по-близо от Млечния път и Андромеда, и са свързани чрез един вид светещ „мост“. Това е знак за тяхното гравитационно взаимодействие.

Астрономите подчертават, че това не е просто грандиозен спектакъл, но и епизод от еволюцията на Вселената.

Шанс да наблюдаваме как в течение на повече от 13 милиарда години от своята история галактиките са се комбинирали в мащабни структури. И в крайна сметка се формира невъобразима „мрежа“ от галактически нишки, които проникват във Вселената.

Тези нишки са „изтъкани“ от гравитацията и основната роля в тях играе невидимата маса от тъмна материя – именно тя привлича към себе си малкото количество обикновена материя, която съставлява видимата част на всички галактики.

Между тези нишки има празнини, които непрекъснато се разширяват: мистериозна тъмна енергия „разпъва“ тъканта на пространство-времето и следователно, колкото по-далеч са другите галактики от нас, толкова по-бързо се отдалечават от нас.

Категории на статията:
Вселена