Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Астрономи за първи път наблюдаваха това интересно явление

16 юли 2025 г. в 16:00
Последно: 16 юли 2025 г. в 18:34

Формирането на планетите започва не с планетезимали, а с първите твърди частици в протопланетарния диск.

С помощта на радиотелескопа ALMA и космическия телескоп James Webb, астрономите за първи път откриха минерални зърна в горещия газ около далечна млада звезда.

HOPS-315 е протозвезда от клас I, разположена в молекулярния облак Орион B, на приблизително 1,37 хиляди светлинни години от нас.

Заобиколена е от „пашкул“ от прах и газ, в който се е образувал газов диск.

Звездата продължава да натрупва маса, извличайки материя от диска. Поради натрупването, този диск е много горещ.

Според изчисленията на учените, температурата в такъв акреционен диск може да достигне много високи стойности, достатъчни за трансформиране на прах в молекулярен и атомен газ.

Настъпва „рестартиране“ на състава, съотношението на молекулите на различните вещества се променя.

В преходната област на диска, където температурата е по-ниска, първо се кондензират най-огнеупорните минерали, богати на калций и алуминий (CAI), следвани от форстерит и енстатит (AOA). Те съдържат силициев оксид, едно от основните съединения, които астрономите търсят в протопланетните дискове, защото е ключов компонент на повечето скали.

Първите планетизимали с размер на километър в Слънчевата система са се образували 100-300 милиона години след началото на кондензацията на такива елементи.

Учените са реконструирали историята на формирането на планетоидни „градивни елементи“ въз основа на древни метеорити.

Те съдържат първите твърди елементи, образували се в Слънчевата система в близост до съвременната Земя.

В същото време, въпреки че изследователите са открили малки частици от тези минерали в дисковете на млади звезди, те са били „неправилни“ по структура, очевидно образувани при различни условия в междузвездното пространство.

В диска на младата протозвезда HOPS-315 астрономите са открили доказателства за „рестартиране“ на материята – началото на минералната кондензация.

Наличието на минерални зърна е открито от космическия телескоп James Webb.

За да изучат по-подробно структурата на диска, учените са използвали радиотелескопния комплекс ALMA.

Те потвърждават, че близо до HOPS-315 силициевият оксид присъства както в газообразна форма, така и като част от минерали.

Оказва се, че процесът на образуване на твърди елементи е започнал съвсем наскоро (по космически стандарти) в системата.

Използвайки ALMA, учените са идентифицирали област от акреционния диск, където протича турбулентен процес на топене и кондензация. Той заема разстояние от една до три астрономически единици от HOPS-315 – тоест от Земята до Астероидния пояс в Слънчевата система.

Това проучване потвърди идеята, че горещата област на акреционния диск играе основна роля във формирането на първите минерали.

Според всички спектрални индикации, процес на формиране на първите твърди „градивни елементи“ на бъдещите планети наистина се осъществява близо до HOPS-315.

Освен това, както отбелязват авторите на изследването, образуването на планетезимали може вече да е започнало, съдейки по изобилието от силиций и въглерод в звездната струя.

Резултатите от изследването са публикувани в сп. Nature.

Категории на статията:
Вселена