Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Астрономи заснеха за първи път тайнствен спътник на Бетелгейзе

22 юли 2025 г. в 16:43
Последно: 22 юли 2025 г. в 21:15

С помощта на телескопа Gemini North на Хаваите, астрономи са заснели за първи път потенциален спътник на звездата Бетелгейзе – един от най-ярките червени свръхгиганти в нощното небе.

Откритието, публикувано в Astrophysical Journal Letters, може да обясни мистериозните промени в яркостта на Бетелгейзе. И да потвърди теориите за евентуален неин спътник.

Спътникът е забелязан благодарение на технологията speckle-заснемане, неутрализираща атмосферните изкривявания.

На изображението Бетелгейзе е голямо оранжево петно, а до него – едва забележима синя точка, потенциалният спътник.

Той е с маса около 1,5 пъти тази на Слънцето, значително по-слаб по яркост и вероятно все още не е започнал термоядрен синтез. Това предполага, че е в ранен етап на звездна еволюция.

Ако откритието се потвърди, спътникът ще получи името α Орион B.

Но се предлага и името „Сиварха“ – от арабското название на Бетелгейзе („ръка на гигант“).

Предполага се, че спътникът обикаля на разстояние около 4 астрономически единици (колкото е между Слънцето и Юпитер), но в случая с Бетелгейзе това го поставя в нейната обширна атмосфера.

Това може да е фатално, тъй като се очаква спътникът да се сблъска с Бетелгейзе след около 10 000 години, забавяйки се в плътните газове и прах.

Астрономите се интересуват от евентуална връзка между спътника и „Великото затъмнение“ – рязкото понижаване на яркостта на Бетелгейзе през 2019-2020 г.

Тогава се предполагаше, че звездата ще избухне като свръхнова, но се оказа, че причината е изхвърляне на прахов облак.

Събитието обаче насочи вниманието към идеята за спътник, влияещ на яркостта.

Откритието му би могло да потвърди хипотезата за шестгодишен цикъл на променливост и да хвърли светлина върху поведението на подобни гиганти.

„Подобни двойки – свръхгигант и млада звезда-спътник – са изключително редки и почти ненаблюдавани. Това откритие е уникална възможност да изучим еволюцията на масивни звезди и демонстрира прецизността на съвременните технологии“, казва астрофизикът Стив Хауел от изследователския център на НАСА.

Gemini North успя да заснеме директно спътника на Бетелгейзе, което е стъпка към наблюдението на други подобни системи“, допълва Хауел.

Следващият удобен момент за наблюдение е през ноември 2027 г., когато спътникът ще е на максимално ъглово разстояние от Бетелгейзе от гледна точка на Земята, което ще улесни потвърждаването на съществуването му.

Категории на статията:
Вселена