Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Астрономическо откритие: Установена е датата на най-силната слънчева буря

30 април 2025 г. в 19:30
Последно: 30 април 2025 г. в 17:13

Финландски изследователи, заедно с международен екип от учени, определиха точната дата на най-мощната слънчево-протонна буря в цялата история на наблюденията на Земята.

Резултатите от изследването са публикувани в научното списание Earth and Planetary Science Letters, където екипът е представил подробен анализ на това екстремно космическо явление.

Финландски експерти от Университета в Оулу са разработили иновативен химико-математически модел SOCOL:14C-Ex за оценка на промените в концентрацията на радиовъглерод в земните материали.

Този модел позволи на учените да анализират с висока точност следите от древни слънчеви изригвания, запазени в естествените архиви на планетата.

Слънчевите протонни бури оставят характерни следи в различни земни скали, включително дървесни пръстени. Благодарение на това изследователите успяха да датират слънчеви бури, случили се преди хиляди години.

Доскоро научната общност смяташе събитието от 775 г. сл. Хр. за най-интензивната слънчева буря.

Ново проучване, използващо подобрен модел, е открило много по-стар и по-силен радиовъглероден пик, датиращ от около 12 350 г. пр.н.е. Учените са установили, че това събитие се е случило между януари и април, най-вероятно в началото на март същата година.

Според изчисленията на изследователския екип, тази праисторическа слънчева буря е надминала събитието от 775 г. с 18±11% по интензивност, което я прави абсолютен рекордьор сред всички подобни събития, известни на науката.

За сравнение, тази древна буря е била 537 пъти по-мощна от голямото слънчево изригване, регистрирано на 20 януари 2005 г.

Учените отбелязват, че съвременната слънчева активност е много по-слаба. Същевременно те подчертават потенциалната опасност от подобни събития за съвременната цивилизация – ако сега се случи буря с такава мощност, тя би могла сериозно да наруши работата на електрическите мрежи, сателитните системи и да доведе до глобални технологични сривове в мащаб на цялата планета.

Категории на статията:
Явления