Астрономи регистрираха огромна експлозия на Слънцето

На 15 юли 2025 г. астрономите са регистрирали мащабно събитие на Слънцето: колапс на огромна слънчева нишка.
Експлозията е създала „огнен каньон“ на повърхността на звездата. Гигантски ров от гореща плазма и магнитни отломки с дължина над 400 000 километра и височина най-малко 20 000 километра.
Това е едно от най-големите събития от този вид, регистрирани през последните години.
Открита е от Обсерваторията за слънчева динамика на НАСА. Нейните експерти са прекарали няколко дни в наблюдение на нестабилна структура, наречена слънчева нишка.
Това са плътни, студени газови ленти, задържани над повърхността на звездата от магнитни полета.
Когато структурата стане нестабилна, влакното може да се „срути“ – и тогава се получава изригване.
Изображения, направени от телескопите на НАСА и Европейската космическа агенция, показват поток от плазма, изригващ от горния ляв ъгъл на слънчевия диск, оставяйки след себе си ярка, почти линейна следа.
Какво се случи? Нишката се срина, причинявайки мощно освобождаване на енергия и плазма в Космоса – изхвърляне на коронална маса (CME).
Събитието беше съпроводено с изригване, в резултат на което на повърхността на Слънцето се появи самият каньон – буквално врящ пролом от свръхгорещ газ.
„Това е наистина голям каньон, какъвто никога не сме виждали преди“, пише астрономът Тони Филипс от spaceweather.com, уебсайт, който следи космическото време и слънчевите събития.
За щастие, както потвърдиха наблюденията на НАСА и NOAA (Националната океанска и атмосферна администрация на САЩ), излъчването не е насочено към Земята, а към друга част от Слънчевата система.
Това означава, че в следващите дни не се очаква геомагнитна буря, способна да наруши работата на спътници, електропреносни мрежи и навигационни системи.
Въпреки това, самият мащаб на събитието е причина да му се обърне внимание.
Наблюдението на слънчевите нишки и техния колапс е важно не само за прогнозиране на космическото време, но и за разбиране на вътрешната динамика на Слънцето.
Подобни събития са напомняне, че нашата звезда, въпреки стабилната си светлина, е кипящ гигант, чиято дейност може да повлияе на целия живот на Земята, пише Наука.