Атомна електроцентрала на Луната: Две държави планират да създадат такъв обект до 2026 г.

В рамките на националния проект за усвояване на Космоса до 2036 г. Русия възнамерява заедно с Китай да построи на Луната първата атомна електроцентрала „Селена“.
Тя ще работи без турбини и обслужващ персонал, съобщава Михаил Ковалчук, научен ръководител на Курчатовския институт, съвместно с генералния директор на Роскосмос Дмитрий Баканов.
Такова техническо решение е продиктувано от необходимостта да се създаде надежден източник на енергия на Луната, особено като се има предвид 14-дневната лунна нощ, когато слънчевите панели не работят.
Прототип на олекотената АЕЦ е проектът на наземна маломощна станция „Елена-АМ“, предназначена за суровите условия в Якутия. Въз основа на нея е разработен и проектът за „Селена“.
Особености на технологията
Течен метал като топлоносител вместо вода. Това позволява да се избегнат високите налягания и кипене, което прави системата надеждна и устойчива на сривове.
Липса на турбини и други механични възли, изискващи техническо обслужване. Това позволява работа без редовна намеса на специалисти.
Устройството трябва да е компактно, надеждно и напълно автономно, което е от решаващо значение за условията на лунната база.
Разработката и строителството се очаква да се случат до 2036 г. в рамките на съвместна работа между Русия и Китай.
Конкретните срокове за създаване и тестване на „Елена-АМ“ все още не са определени – проектът „е в етап на проектиране“.
Създаването на автономна АЕЦ на Луната е ключова стъпка в реализацията на амбициозния план за усвояване на далечния Космос, казват експертите.
Надеждният източник на енергия ще осигури работата на лунната база, включително научни експерименти, комуникации и инфраструктура.