Време-пространството е непрекъснато, прав е Айнщайн
Време-пространството по-скоро е непрекъснато и еднородно, което съответства на общата теория на относителността на Айнщайн, а не зърнесто, пише The Epoch Times.
Телескопът „Ферми” (Fermi) на НАСА, способен да улавя гама-лъчи, е проследил пътя на три фотона с различна дължина на вълнàта от гама изригване, случило се преди 7 млрд. светлинни години.
За разлика от идеите на Айнщайн някои съвременни теории на квантовата гравитация представят пространство-времето във форма на клетки от т.нар. квантова пяна. Тя се състои от черни дупки, съществуващи само в продължение на мигове и с размери в мащабите на Планковата дължина, тоест по-малки от една трилионна от диаметъра на водородния атом.
Тези малки хипотетични „мехурчета” практически не могат да се открият, но фотоните от гама-изригванията имат толкова малка дължина на вълнàта, че теоретично могат да си взаимодействат с тях, особено в случаите, когато дължината на вълнàта е различна.
„Изблиците на гама-лъчи могат да ни предоставят някои доста интересни неща за Вселената – казва ръководителят на изследването Робърт Немироф от Мичиганския технологичен университет. – Ако квантовата пяна изобщо съществува, то тя трябва да е доста по-малка от Планковата дължина, което свидетелства, че тя може да притежава други физични свойства.
Немироф отбелязва, че са възможни и други обяснения.
„Съществува вероятност от статистическа грешка или квантовата пяна на пространство-времето си взаимодейства със светлината по различен от начина, който си представяме”, добавя той.
Откритието е представено на срещата на Американската астрономическа общност в Калифорния.