Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Байкалският телескоп улови осем мощни неутрино сигнала от Млечния път

1 април 2025 г. в 22:15
Последно: 1 април 2025 г. в 22:15

Физиците от колаборацията Baikal-GVD направиха невероятно откритие: телескопът на дъното на езерото Байкал е уловил неутрино с енергия над 200 тераелектронволта (TeV), които най-вероятно идват от нашата Галактика, Млечният път. Резултатите са публикувани в Astrophysical Journal.

Неутрино са малки частици, които почти не взаимодействат. Те прелитат през нас и Земята милиарди пъти в секунда, без да оставят следа. За да ги забележите, имате нужда от огромен детектор, като Baikal-GVD.

Когато неутрино случайно се сблъска с воден атом, се раждат заредени частици, които създават слаби проблясъци светлина, наречени излъчване на Черенков. Това е нещо като светлинната следа от супер бърз самолет, само че под водата. Модулите улавят тези проблясъци и учените ги използват, за да изчислят енергията и посоката на неутриното.

През шестте години на работа Baikal-GVD е регистрирал осем събития с енергия над 200 TeV. Един TeV е равен на трилион електронволта. Учените са забелязали, че е по-вероятно тези неутрино да идват от равнината на Млечния път, а не равномерно от цялото небе. Вероятността това да е съвпадение е само 1,4% (p-стойност 1,4×10⁻²). Сравнявайки данните с телескопа IceCube в Антарктика, физиците са намалили вероятността за грешка до 0,034% (3,4×10⁻4). Това предполага, че Млечният път е основният източник на такива частици.

Неутрино се произвеждат при екстремни събития, като звездни експлозии или емисии от черни дупки. Преди се смяташе, че повечето високоенергийни неутрино идват отвъд Млечния път. Но сега доказателствата показват, че нашата Галактика също активно ги произвежда. Потокът от неутрино съвпада с гама-лъчението на Млечния път, което се записва от телескопа Tibet-ASγ. Въпреки това, наблюдения от LHAASO – голяма обсерватория, разположена на голяма надморска височина в Китай – показват, че неутриното може да идва не само от общия фон, но и от специфични места, като района на съзвездието Лебед.

Учените доказаха за първи път, че Млечният път има голям принос за потока неутрино. Това променя нашето разбиране за това как космическите лъчи се ускоряват и разпространяват тук, на Земята.

Категории на статията:
Физика