Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България иска да стане член на Европейската мрежа за наблюдение на космическите отпадъци

29 август 2024 г. в 19:45
Последно: 29 август 2024 г. в 18:02

„България се стреми да стане член на Европейската мрежа за наблюдение на космическите отпадъци, за да можем да получаваме данни от другите държави, които имат устройства за наблюдение“, коментира проф. д-р Георги Желев, директор на Института за космически изследвания и технологии при Българската академия на науките (ИКИТ-БАН)

Трябва да бъде създадена мрежа в страната. На пет-шест места да бъдат построени телескопи и съоръжения, които да следят за космически отпадъци и да ги локализират, каза проф. Желев за БТА. Разбира се, ще бъде нужно и съответното финансиране.

Космическият боклук е много опасен за геостационарните спътници, които са на 35 000 километра от Земята, заявява специалистът.

В околоземното космическо пространство има два вида замърсявания.

Първото е техногенно – резултат от развитието на човечеството в космическата индустрия – фрагменти от ракети, от степените на ракетите, от стари изкуствени спътници на Земята, от фрагменти от избухването на совалките.

Вторият вид замърсявания са естествените – например, метеоритни отломки.

Спрямо размера, обектите от космически отпадъци се делят на три групи – от 1 милиметър до сантиметър, или 100-сантиметрови; втората група са от 1 до 10 сантиметра, а третата – над 10 сантиметра.

Обектите до 1 сантиметър обикалят с висока скорост около Земята и действат като пясъкоструйка – опасни са за слънчевите панели, за покритията на сензори, които трябва да са оптични. При удар другите обекти могат пряко да повредят спътник, ракета и пилотирана станция. Колкото е по-голям обектът, толкова ударът ще е по-силен и по-разрушаващ, обяснява проф. Георги Желев.

Космическият боклук ще се увеличава напред в годините, защото активността на човечеството за усвояване на космическото пространство се повишава.

Категории на статията:
Вселена