Български учени ще изследват пулсациите в йоносферата, причинени от слънчеви бури
На територията на Българската антарктическа база на остров Ливингстън ще бъде проведен първият български полярен астрономически научноизследователски проект.
Темата на изследването е посветена на въздействието на слънчевата активност върху йоносферната динамика и потоците високоенергетични частици над Антарктида, се казва в съобщение на Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория към Българската академия на науките.
Екипът от учени на Института по астрономия, Техническия университет в София и Висшето военноморско училище “Н. Й. Вапцаров“, ще бъде под ръководството на доцент д-р Камен Козарев.
За първи път от полярната база на о-в Ливингстън ще бъдат изследвани детайлно пулсациите в йоносферата на Земята, причинени от слънчеви бури.
Снимка: Pexels
Основна цел на проекта е изследването на активността на слънчевата корона – слънчевите избухвания и изхвърлянията на маса от нея.
Високочестотните радио наблюдения, които ще се осъществяват с апаратурата, подготвена по проекта, ще предоставят ценна информация за скоростта и енергията на короналните изхвърляния на слънчева маса.
Научноизследователският проект е одобрен в конкурс за финансиране на полярни изследвания на Националния център за полярни изследвания (НЦПИ) към Софийския университет “Св. Климент Охридски“.
Изследванията на Слънцето и слънчевата активност са изключително важни за хората, за биосферата на Земята.
Понякога слънчевите бури достигат до планетата и водят до геомагнитна активност.
През 2025 г. се очаква пик на слънчевия цикъл и избухващите събития от Слънцето ще се случват почти всеки ден, отбелязват от Института по астрономия.
Силните и краткотрайни електромагнитни излъчвания променят плътността и структурата на земната йоносфера. Това води до промяна в нейните отражателни свойства и предизвиква смущения в радио комуникациите.
Предвидени са ежедневни многочасови радионаблюдения на Слънцето на територията на Българската антарктическа база на остров Ливингстън, която има уникална локация поради близостта си до Южния полюс на Земята.
Мястото е избрано и заради изключително тихата си радио локация. Това ще позволи да се изследват пулсации в слънчевите избухвания и особеностите на ударните вълни в слънчевата корона.
Учените ще правят наблюдения и на слънчевите космически лъчи, състоящи се от частици, ускорени при слънчевите изригвания.
Освен електромагнитните излъчвания, слънчевите изригвания ускоряват йони, които се разпространяват в слънчевата корона и в междупланетното пространство.Те достигат до земната магнитосфера и получават най-лесен достъп до околополюсните региони поради особената геометрия на земното магнитно поле.
С помощта на научните изследвания по проекта ще може да се отговори на важния въпрос кога и къде се ускоряват тези потоци от слънчеви космически лъчи.
По време на антарктическото лято ще са възможни непрекъснати радиоспектрални наблюдения на слънчевата активност с продължителност до 20 часа на ден. Наблюденията на промяната на йоносферния слой ще се правят едновременно от о-в Ливингстън, от България и от Ирландия.
Научните експерименти ще помогнат да се изследват в пълнота слънчевите изригвания в периода на максимум на активност и техните ефекти върху земната система, допълват от Астрономическия институт.