Балони ще извеждат спътниците в Космоса
В близко бъдеще космическите спътници може да се отправят на орбита на… балони. И това не е първоаприлска шега.
Специалисти от Каталуня от 2009 година разработват необичаен проект, благодарение на който по думите им аеростатите скоро отново ще станат популярен транспорт – но не толкова въздушен, колкото космически.
Сега компанията от Барселона Zero2Infinity е обявила планове за изпращането на полезни товари на орбита, използвайки система за пускане на балони по технологията Rockoon – това е съставна дума, образувана от думите rocket (ракета) и balloon (балон). Идеята на Rockoon не е нова: първите стартове са се състояли през 1949 година.
Каталунците са разработили Bloostar – система, благодарение на която в бъдеще може да се изпращат космически спътници и товари на околоземна орбита и вероятно на по-далечни разстояния с помощта на това древно изобретение на братя Монголфие.
Учените отдавна използват идеята за повдигане на товари с балони, но на височина не повече от 20 километра, тъй като отсъствието на атмосфера води до разкъсване на летящите балони.
Специалистите от Zero2Infinity предлагат с помощта на технологията Bloostar да се реши проблемът с комбинирането на аеростат и традиционните ракети в един старт.
Според замисъла на разработчиците въздушните топки повдигат ракетата (или всеки друг товар) на височина 20 километра, след което последните се отделят и продължават своя път самостоятелно, постепенно отделяйки своите степени. Това ще позволи избягването на всички нежелани проблеми и ще изведе спътника на орбита.
Bloostar е модулна, ефективна и стабилна стартова инсталация, твърди компанията Zero2Infinity. Преимуществото на старта на ракета с балон е в това, че атмосферата на Земята се изключва като фактор при разработката и като преграда за достигането на орбита.
На първата фаза от работата на системата Bloostar вече се изключват 99% от земната атмосфера, благодарение на подема на височина над 20 км. Аеродинамиката престава да играе важна роля, с което е свързан и характерният начин на построяването на степените.
Bloostar по същина се явява набор от концентрични пръстени, които се разминават с набирането на височина.
Zero2Infinity разработва двигател на течно гориво. В компанията подчертават неговата екологичност и безопасност. Етапът, свързан с работата на първата степен на ракетата, продължава 160 секунди. Ще бъде достигната отметката от 250 километра с инерционна скорост 3,7 км/с. Това е около половината от скоростта, необходима за достигане на стабилна околоземна орбита.
Вторият етап продължава 230 секунди с достигане на височина 530 километра със скорост 5,4 км/с. Окончателната орбита ще бъде достигната след още две пускания на двигателя (това е третият и заключителен етап). Bloostar ще бъде способна да извежда 75 кг полезен товар на слънчево-синхронна орбита на височина 600 км. За сравнение МКС се намира на височина 420 километра.
Сред преимуществата на технологията Bloostar си струва да се отбележи намаляването на разходите за стартиране в сравнение с традиционните стартове.