Без вреда за околната среда: Екологично оръжие ще се бори с комарите

Учени са разработили екологично оръжие срещу комари. Тези насекоми причиняват смъртта на повече от 700 000 души всяка година, пренасяйки опасни заболявания като малария, денга и вируса на Западен Нил.
Бактерии, открити на гръцкия остров Крит, ще помогнат в борбата с тях. Изследването е публикувано в списанието „Приложна и екологична микробиология“.
Съвременните химически инсектициди стават все по-малко ефективни – комарите бързо развиват резистентност към тях. А и са вредни за околната среда и човешкото здраве.
Биопестицидите, създадени на базата на естествени микроорганизми, могат да бъдат безопасна алтернатива.
Изследователи от университета „Джонс Хопкинс“ и Института по молекулярна биология и биотехнологии в Крит са изследвали 186 проби от почва, вода и растения.
Те са изолирали бактерии, които произвеждат вещества, убиващи ларвите на комарите Culex pipiens molestus, пренасящи опасни вируси.
В лабораторни условия някои бактериални екстракти убиват 100% от ларвите само за 24 часа.
37-те най-ефективни щама принадлежат към 20 различни рода бактерии, много от които преди това не са били разглеждани като потенциални инсектициди.
Бактериите не заразяват комарите, но отделят специални протеини и метаболити, които ги убиват. Това е важно, защото такъв инсектицид няма да зависи от жизнеспособността на самите бактерии.
„Тези вещества се разграждат по-бързо в природата и не се натрупват в околната среда като химическите пестициди“, обяснява Джордж Димопулос, ръководител на изследването.
Твърде рано е да се говори за готов продукт, но откритието може да бъде важна стъпка в борбата с комарите, без да се нанася вреда на околната среда.