Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Биолози описаха какво се случва в мозъка на кучето, когато общува с човек

13 септември 2024 г. в 15:25
Последно: 13 септември 2024 г. в 14:27

Учени от Китай и Великобритания откриха, че мозъците на кучетата се синхронизират с човешкия по време на комуникация.

В същото време животните реагират различно на контакт с очите и галене, а нетипичната мозъчна активност може да сигнализира за психично заболяване.

Според предишни проучвания хората се синхронизират, когато си взаимодействат както на ниво емоции, така и на ниво мозъчна дейност.

Тази връзка е особено силна при тези, които са в по-близки отношения – независимо дали са най-добри приятели или романтични партньори. Известно е също, че по време на разговор мозъкът на всеки събеседник обработва информацията дума по дума и взема предвид контекста.

Снимка: pxhere

Експерти от Китайската академия на науките, Пекинския университет и Университета на Линкълн в Обединеното кралство проучиха какво се случва в мозъците на хората и кучетата, когато общуват. Резултатите от изследването са публикувани в научното списание Advanced Science, пише NakedScience.

Оказва се, че мозъчната дейност по време на общуване е синхронизирана не само при хората, но и при човека и кучето.

Когато „събеседниците“ се погледнат внимателно, възниква взаимна реакция във фронталния лоб, а когато човек погали кучето, в теменния лоб. И двете области са свързани с вниманието.

Експериментът, в който са взели участие 19 кучета, е продължил пет дни. През това време животните постепенно се сближили с човека и синхронът станал по-силен.

При междувидовата комуникация човекът е лидерът, а кучето – последователят.

Някои животни обаче (девет от 19 кучета) са имали генетични мутации. Те причиняват симптоми на социално увреждане, характерни за разстройства от аутистичния спектър. Кучетата с тези характеристики са загубили синхрон и са станали по-малко внимателни, когато са взаимодействали с хората. Тези отклонения са елиминирани с помощта на еднократна доза LSD, полусинтетично психоактивно вещество, което се класифицира като психеделично и може да предизвика пристрастяване.

„Нашето изследване има две заключения: първо, нарушаването на междумозъчната синхронизация може да се използва като биомаркер за аутизъм, и второ, LSD или неговите производни могат да облекчат социалните симптоми на аутизма“, обобщават авторитена изследването.

Категории на статията:
Животни