„Британската Атлантида” изплува на карта
Британски учени съставиха подробна карта на развалините на град Дънуич, потопен преди няколко столетия. Независимо че днес той е покрит от водата, специалистите успели да опознаят основните сгради, с които някога е бил знаменит, пише LiveScience.
Археолозите оценили и размерите на средновековния Дънуич. Оказало се, че той не е отстъпвал на Лондон и е заемал територия около 1,8 кв. км (горе-долу колкото Лондонското Сити). На съставената триизмерна карта на подводните развалини учените открили останки от черкви „Св. Екатерина”, „Св. Николай” и „Вси светии”, мъжки манастир „Св. Петър” както и развалините на голяма сграда, която вероятно е била кметството.
Днес Дънуич е малко селце в графство Съфолк, макар че по традиция то все още се смята за град. Развалините на древния Дънуич се намират на дълбочина от три до десет метра във водата. Изследователите на потопения град, който бил кръстен „британската Атлантида”, са затруднени от лошата видимост – морската вода на това място е много мътна. Изучаването на развалините обаче продължава и в рамките на проекта „Дънуич 2008” учените от университета в Саутхемптън се опитват да възстановят целия облик на древния град.
Това е важно по няколко причини. Навремето Дънуич е бил процъфтяващо пристанище и столица на Източна Англия. Но от 1286 г. в историята му започва черна серия – градът бил връхлетян от няколко силни урагана, които буквално го унищожили. Жителите, отчаяни от борбата със стихиите, започнали да напускат Дънуич и към XV век той напълно загубил предишното си значение, превръщайки се в блато. Процесът по потъването на града в морето продължил, ерозията помогнала в този процес и днес всички средновековни постройки се намират под водата.
Специалистите смятат, че градът е погубен от изменение на климата- настъпването на т.нар. Малък ледников период, който продължил от около 1350 до 1850 г.
„Загубата на средновековния Дънуич – едно от най-важните английски пристанища в Средновековието – през последните няколко столетия е била част от продължителен процес, който очевидно ще доведе до нови загуби в бъдеще”, отбелязва Питър Мърфи, експерт по крайбрежно проучване от организацията English Heritage.