Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Черно море става все по-солено: Каква е причината?

16 юли 2024 г. в 15:02
Последно: 22 юли 2024 г. в 13:31

Ако ви се струва, че през последните години водата в Черно море става по-солена, отколкото е била преди десет или двадесет години, не се заблуждавате.

Да, морето наистина става по-солено и това се дължи на дълбоки процеси, обясняват учените.

Ще започнем с едно обяснение. Заради силния приток на прясна вода от реките и ограничения обмен със съседното Средиземно море, Черно море не е като останалите. На повърхността му има ясно изразен слой прясна вода, а в дълбочина – много солена вода.

Тази структура, наречена халоклин, дълго време е била стабилна, но сега търпи промени.

„През последните години се наблюдава рязко повишаване на солеността в Черно море, особено на дълбочина 50-150 метра. Такива промени засягат сериозно екосистемата на морето и неговия хидрологичен режим“, коментира Арсений Кубряков от Морския хидрофизичен институт на Руската академия на науките.

„Увеличаването на солеността води до намаляване на стратификацията на плътността на водите, в резултат на което водните маси се смесват по-лесно под въздействието на бури или зимно охлаждане. Повече хранителни вещества навлизат в повърхностните слоеве от дълбините на морето, което допринася за цъфтежа на фитопланктона.

Хидролозите са анализирали данните от 40-годишни наблюдения.

И са установили, че след 2007 г. в горната част на черноморския халоклин, на дълбочини от 50 до 100 метра, започва значително повишаване на солеността.

Към 2020 г. тя достига 250 метра. Това показва колко бързо се променя средата.

Активността на бурите се увеличава и теченията стават по-бързи. Мощните ветрове водят до проникването на топлата повърхностна вода в по-дълбоките слоеве, а солената вода от дълбините се изтегля в горните слоеве.

Снимка: Unsplash

Преди това този ефект беше компенсиран през зимата, когато отгоре се появяваха студени, плътни води, които носят прясна вода в дълбочина.

Поради продължаващото затопляне на Черно море обаче, обезсоляването на дълбоките слоеве сега се случва само в редки студени години.

„В същото време повишената скорост на вятъра, завихрянето и геострофичните течения допринасят за размиването на халоклина и увеличаването на солеността на горните слоеве на Черно море“, коментират експертите.

В бъдеще учените възнамеряват да проучат по-подробно физическите механизми на смесване в зоните на интензивни течения и силни бури, както и тяхното влияние върху смесването на повърхностните и дълбоките води на Черно море. Това ще помогне за по-точното прогнозиране на промените в морската екосистема, пише „Около света“.

Категории на статията:
Процеси