Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Червеният прах от Марс може да бъде смъртоносен?

7 април 2025 г. в 15:00
Последно: 7 април 2025 г. в 14:12

Ако лунният прах може просто да причини възпалено гърло, то марсианският прах може да убие хората, които неволно го вдишат. До този извод са стигнали учени от редица американски университети, анализирайки перспективите за експедиции до Червената планета.

Т.е. колонизирането на Марс очевидно няма да бъде възможно, ако преди това не бъде намерено решение за неутрализиране на токсичния прах, пише в AgupubsonlineLibrary.

Спомняте ли си филма „Марсианецът“ и как главният герой, случайно оставен на Червената планета, успя да оцелее без никакви отрицателни последици за здравето? В действителност животът му при показаните условия би бил наистина кратък.

А един от най-смъртоносните фактори на околната среда би бил червеният марсиански прах.

Интердисциплинарен екип от лекари, планетарни учени и аерокосмически инженери направи изчерпателен химичен анализ. Резултатите са наистина неблагоприятни.

Има два основни проблема с марсианския прах. Първо: токсичен е. Списъкът на съставките му, които могат да представляват опасност за хората, е неочаквано дълъг.

Това включва и силициев диоксид (който причинява нелечимо заболяване при миньорите – силикоза), и арсен, и дори изключително токсични перхлорати.

Оказва се, че ако човек остане на Марс, проблемите с белите дробове и щитовидната жлеза вероятно ще се появят след няколко месеца.

Вторият проблем е фиността на праха. Средният размер на частиците му не надвишава 3 микрометра. От една страна, това е добре: прашните бури няма да бъдат толкова опасни. Но създаването на ефективни филтри, които да улавят такива частици, е изключително трудно. Опасността марсианският прах да се утаи в белите дробове, а оттам да попадне в кръвта е огромна.

Учените обаче са уверени, че всички проблеми могат да бъдат решени.

„Прахът далеч не е най-опасната част от пътуването до Марс. И ние трябва да положим усилия за разработване на технологии, които ще предотвратят здравословни проблеми за пътниците“, казва Джъстин Уонг от университета на Южна Калифорния.

Решенията вероятно ще включват нови филтри, химически добавки към храната (по-специално редовни йодни добавки) и строги превантивни мерки – например, старателно почистване на скафандрите след всяко излизане от стерилна стая.

Освен това в някои райони на Марс дебелината на слоя прах може да достигне 10 метра – с други думи, можете буквално да се удавите в него.

Категории на статията:
Слънчева система