Човешката дейност направи валежите непредсказуеми

Учените предупреждават, че заради антропогенното изменение на климата валежите са станали по-нестабилни – интензивните дъждове и сушите са зачестили.
Оказва се, че моделите на валежите са започнали да се променят след 1900 г.
Дневната променливост на валежите се е увеличила средно с 1,2%, сочат резултутатите от ново проучване, публикувано в списание Science.
През последните години хората се сблъскват с по-екстремни климатични събития. Все по-често поради интензивни валежи сме свидетели на наводнения в населените места, а от друга страна настъпват продължителни и тежки суши.
Например, на места само за няколко дни може да падне количество валежи, равно на годишния обем. Учените отдавна предупреждават, че това ще се случи заради глобалното затопляне. А сега го и доказват.
Изследователите са анализирали данните от наблюдения и са установили, че променливостта на валежите започва бързо да се увеличава в 75% от изследваните райони от началото на XX век.
Този ефект е особено поразяващ в Европа, Австралия и източната част на Северна Америка. Дневната променливост на валежите в тези райони се е увеличила средно с 1,2%.

„Увеличаването на променливостта на валежите се дължи главно на антропогенните емисии на парникови газове, които са довели до по-топла и по-влажна атмосфера. Това означава, че дори ако атмосферната циркулация остане същата, допълнителната влага във въздуха ще доведе до по-интензивни валежи и по-резки колебания между валежите. Тези промени са допълнително повлияни от регионалните модели на атмосферна циркулация в десетилетни времеви мащаби“, казва Джан Уенся от Института по атмосферна физика на Китайската академия на науките.
Учените призовават за незабавни действия за адаптиране към такива бързи промени във времето и вземане на адекватни мерки. Населението и властите трябва да бъдат подготвени, за да реагират.