Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Чужда звезда се е сблъскала с нашата Слънчева система преди милиарди години

13 септември 2024 г. в 13:39
Последно: 13 септември 2024 г. в 13:41

Учени смятат, че нашата слънчева система има „белези“ от невероятно близък сблъсък с чужда звезда. Това може да е най-близкият сблъсък в историята, пише New Atlas.

Покрайнините на Слънчевата система се намират отвъд орбитата на Нептун и са доста хаотично място. Има транснептунови обекти (TNO), които включват и планети джуджета като Плутон и Седна. По-нататък има хиляди по-малки скалисти и ледени тела.

Поведението на някои от тези обекти не подлежи на обяснение.

Някои от тях имат много издължени орбити, други са силно наклонени и се люлеят над и под орбиталния диск, към който са „залепени“ останалите обекти. Някои TNO дори се въртят в обратна посока, далеч от всичко, което познаваме в Слънчевата система.

За да обяснят всички тези аномалии, астрономите предполагат, че Деветата планета може да се намира именно в покрайнините на Слънчевата система. Нейната гравитация може да причини такъв хаос отвъд орбитата на Нептун. Проблемът е, че никой все още не е успял да намери тази мистериозна планета номер 9.

Астрономи от Холандия обаче имат нова хипотеза, според която чужда звезда може да се е разбила в Слънчевата система преди милиарди години.

Екипът е провел повече от 3 хиляди симулации, за да види какво ще се случи при близко преминаване на звездата и последствията от това. По време на симулацията учените са пресъздали странните орбити, които се наблюдават в покрайнините на Слънчевата система.

От само себе си се разбира, че една звезда не може да лети твърде близо до Слънчевата система, без да остави следа. Учените смятат, че инцидентът не само обяснява аномалиите в орбитите на TNO, но също така предполага, че други обекти може дори да са били изхвърлени от Слънчевата система.

Категории на статията:
Вселена