Затвори x
IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Curiosity засне цветни облаци, плаващи над Марс (видео)

12 февруари 2025 г. в 18:40
Последно: 12 февруари 2025 г. в 16:54

Червени и зелени облаци плават по марсианското небе. Това се вижда върху изображения, направени от камерите Mastcam, „очите“ на марсохода Curiosity. Видеото, заснето на 17 януари, беше публикувано от НАСА.

Марсианските облаци са съставени или от воден лед, или, на по-високи височини и по-ниски температури, от замръзнал въглероден диоксид (сух лед).

Могат да бъдат в цветовете на дъгата. Образуват се на надморска височина от 60-80 км и са повече или по-малко забележими привечер.

Сумрачните (серебристи) облаци на Марс бяха наблюдавани за първи път от мисията Pathfinder на НАСА през 1997 г.

Curiosity не ги забеляза до 2019 г., а сега навлизаме в нашата четвърта марсианска година, като марсоходът изпраща впечатляващи изображения на феномена, който се случва в началото на есента в Южното полукълбо.

„Облаците се появяват по едно и също време на годината“, казва Марк Лемън от Института за космически изследвания в Боулдър, автор на статия в Geophysical Research Letters, обобщаваща първите два сезона на Curiosity за наблюдение на здрачните облаци.

Една голяма мистерия е защо сумрачни облаци от сух лед не са били наблюдавани другаде на Марс.

Облачният видеозапис е ограничен до елипса, тъй като е заснет с две камери Mastcam с различни разделителни способности и фокусни разстояния.

Тагове:
Категории на статията:
Слънчева система